Americké námořnictvo pracuje na letadle poháněném sluneční energií, které může létat 90 dní v kuse.
Podle informací zveřejněných v časopise New Scientist pracuje americké námořnictvo na konstrukci dronu s vysokou odolností, který bude schopen létat nepřetržitě 30-90 dní. Uvedený časový rámec je poměrně široký kvůli vztahu mezi schopností létat a intenzitou slunečního záření. Křídla letadla mají být celá obložena fotovoltaickými panely.
Za tímto nápadem stojí americko-španělská letecká společnost Skydweller Aero.Při vývoji projektu společnost využila technologii již dříve vyvinutou pro pilotované letadlo na solární pohon – experimentální Solar Impulse 2. Letadlo obletělo Zemi v letech 2015-2016.
Společnost Skydweller Aero má právo používat výše uvedenou technologii od roku 2019. Odborníci společnosti převedli předchozí design a doplnili jej o různé aktualizace.
První let letounu společnosti Skydweller Aero se uskutečnil na konci roku 2020. Projekt zatím nebyl pojmenován.
Letadlo má rozpětí křídel 72 metrů. Na povrchu letadla je umístěno 884 metrů čtverečních fotovoltaických panelů. Solární moduly generují až 2 kilowatty energie.
Letoun může nést až 363 kilogramů radarového vybavení a kamer. Hmotnost samotného letadla je přibližně 2495 kg.
Letoun je navržen pro lety ve výškách od 9 do 14 kilometrů. V současné době probíhají testy autonomního letu. Později se plánují také testy na dlouhé vzdálenosti. Cílová doba provozu letadla má být delší než 90 dní.
V současné době má americké námořnictvo k dispozici větší bezpilotní letouny. Bohužel mohou zůstat ve vzduchu pouze 30 hodin. Delší lety by mohly být velmi užitečné pro mise s širším záběrem. To by umožnilo sledovat cíl po delší dobu.
Video ukazující letadlo: