No menu items!

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Musíš číst
spot_img

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou kapacitou skladování energie, než lithium. Baterie je vyrobena ze sodíku a síry – typu roztavené soli, kterou lze zpracovat z mořské vody – je levná a šetrnější k životnímu prostředí než stávající možnosti.

Co jsou solné baterie?

Baterie se solí nejsou novým konceptem. Existují již 50 let, ale byly „podřadnou alternativou“ s krátkým energetickým životním cyklem.

Tato nová baterie je ale jiná. Vědci upravili elektrody, aby zlepšili reaktivitu síry – klíčový prvek určující kapacitu skladování. Výsledný produkt ukázal „Super vysokou kapacitu a ultra dlouhou životnost při pokojové teplotě.“ tvrdí vědci z University of Sydney.

Protože je mořská sůl všude, mohla by poskytnout škálovatelnou alternativu k lithium-iontovým bateriím.

„Když nesvítí slunce a nefouká vánek, potřebujeme vysoce kvalitní úložná řešení, která jsou snadno dostupná na místní nebo regionální úrovni,“ řekl doktor Zhao.

„Řešení pro skladování, která jsou vyráběna s využitím bohatých zdrojů, jako je sodík – který lze zpracovat z mořské vody – mají také potenciál zaručit větší energetickou bezpečnost v širším měřítku a umožnit více zemím připojit se k posunu směrem k dekarbonizaci.“

Vědci nyní plánují vylepšit a komercializovat svůj projekt.

Proč jsou baterie důležité pro obnovitelné zdroje energie?

Vzhledem k oteplování klimatu je naléhavá potřeba přejít na obnovitelné zdroje energie, jako je vítr a slunce. Ale obnovitelné zdroje nejsou vždy tak konzistentní jako jiné zdroje, což znamená, že jsou baterie potřeba k uložení této elektřiny pro pozdější použití. Mnoho baterií je vyrobeno z kovů vzácných zemin, jako je lithium, grafit a kobalt.

Tyto kovy něco stojí. Těžba lithia může mít za následek nedostatek vody, ztrátu biologické rozmanitosti, poškození funkcí ekosystému a degradaci půdy. Když se kov vyrábí například pomocí odpařovacích nádrží, výroba jedné metrické tuny vyžaduje přibližně 2,2 milionu litrů. Těžba ve velkém je také finančně nákladná. To je místo, kde by baterie z mořské soli mohla poskytnout alternativu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v září prohlásila, že „lithium a vzácné zeminy budou brzy důležitější než ropa a plyn“.

Poslední zprávy

Podíl obnovitelné energie a projekty v EU

Přírodní zdroje – jako jsou sluneční, větrné, přílivové a geotermální – mají potenciál vytvořit mnohem více energie, než svět...

Více podobných článků