No menu items!

Fotovoltaika a tepelná čerpadla mohou snížit účty evropských domácností za energie o 84%

Musíš číst
spot_img

Podle studie provedené SolarPower Europe by domácnosti v evropských zemích mohly ušetřit až 84% svých účtů za domácnost instalací fotovoltaiky a tepelných čerpadel ve srovnání s domy závislými na vytápění plynem. Úspory by pomohly zajistit tyto technologické možnosti: solární fotovoltaika, tepelná čerpadla a kombinace fotovoltaické elektrárny a tepelných čerpadel.

Pokud jsou úspory porovnávány s cenou, kterou by zaplatila průměrná domácnost odebíráním veškeré elektřiny ze sítě a vytápění plynovým kotlem, ve Španělsku by domácnosti mohly ušetřit až 84% svého ročního účtu za energii kombinací fotovoltaiky a tepelných čerpadel. Italské domácnosti by také mohly ušetřit 83%, kdyby používaly fotovoltaiku a tepelná čerpadla. V Německu by však mohly domácnosti ušetřit na účtu za energii pouze 62%. 

Španělské domácnosti by také mohly těžit z využívání pouze fotovoltaiky, protože by mohly ušetřit 64% na svých účtech, více než jejich italské (40%) a německé (22%) protějšky.

Fotovoltaická elektrárna může snížit celkové náklady na energii dvěma způsoby. Zaprvé snížit nákup elektrické energie ze sítě díky vlastní spotřebě. Za druhé, fotovoltaika vytváří příjem z prodeje přebytečné výroby. 

Dle výzkumu, byly čisté náklady ve Španělsku téměř nulové a v Itálii dokonce žádné. Příjem z prodeje přebytečné solární výroby převážil zbytkové náklady na elektřinu ze sítě bez solární výroby. Zpráva také uvedla, že vysoké ceny plynu a elektřiny v loňském roce vedly k rekordnímu růstu fotovoltaik a tepelných čerpadel v Evropě. Roční solární fotovoltaický trh vzrostl o 47% z 28,1 GW na 41,4 GW ročních instalací v roce 2022, zatímco počet instalací tepelných čerpadel vzrostl o 42% na 2,35 milionu jednotek z 1,65 milionu sjednocených ve stejném období.

V Německu, Itálii a Španělsku se roční rezidenční fotovoltaické instalace zvýšily o 57% na 4,09 GW v roce 2022 z 2,61 GW v roce 2021. Itálie zaznamenala nejvyšší růst, z 350 MW v roce 2021 na 1,19 GW v roce 2022, což odpovídá nárůstu o 240%. Španělsko a Německo vzrostly o 106%. Instalace tepelných čerpadel v Německu, Itálii a Španělsku meziročně vzrostla o 53%, 37% a 21%.

Na podporu instalací fotovoltaických systémů a tepelných čerpadel zpráva navrhla, že mírné zvýšení podpory kapitálových výdajů by mohlo zkrátit dobu návratnosti. 30% nárůst podpory kapitálových výdajů zkrátil dobu návratnosti o šest až osm let v Itálii, Španělsku a Německu. Vláda by také mohla občanům nabídnout nízkoúročené půjčky na solární a tepelná čerpadla kvůli vysokým počátečním investicím do technologií.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků