No menu items!

Znáte fotovoltaické fólie?

Musíš číst
spot_img

Fotovoltaické fólie, odborně nazývané jako tenkovrstvé solární články jsou alternativním typem fotovoltaické instalace, která občas může být finančně i energeticky náročná. 

Fotovoltaické fólie tedy představují další generaci solárních článků a fungují na podobném principu jako klasický fotovoltaický systém, je však potřeba jej umístit na sklo, plast či kov. Tento typ zařízení byl představen již v 70. letech ve Spojených státech amerických a postupem času se technologie stále více zdokonalovala. 

Mezi základní vlastnosti produktu patří jeho nízká hmotnost, snadná instalace díky ohebnosti a jednoduché manipulaci či odolnost. Fólie se dají nanášet na poměrně velké plochy a jelikož se jedná o velmi tenkou vrstvu, značně se šetří spotřeba materiálu. Za zmínku stojí také cena, která je levnější oproti klasickým solárním panelům. 

Vybrat se dá z několika typů tenkovrstvých solárních článků: články z teluridu kadmia (CdTe), Copper Indium gallium selenide (CIGS) a Arsenid galia (GaAs). Nejstarším a nejvyspělejším typem jsou však články z amorfního křemíku, které jsou vyrobeny z nekrystalického křemíku. 

Fotovoltaické fólie se poprvé použily jako tenké proužky do kalkulaček a hodinek. S dobou se však jejich využití velice rozšířilo díky jejich flexibilitě a snadné manipulaci. Dá se tedy použít jako integrovaná fotovoltaika do budov nebo jako poloprůhledný fotovoltaický zasklívací materiál.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků