No menu items!

Může zelený vodík v budoucnu pomoci napájet Latinskou Ameriku?

Musíš číst
spot_img

Fyzik, bývalý astronaut NASA a generální ředitel společnosti Ad Astra Rocket Company Chang-Díaz má jasnou vizi. Domnívá se, že zelený vodík je základním hráčem při snižování emisí z dopravy a přeměně regionů, které dovážejí fosilní paliva  – na vývozce čisté energie.

Sám Franklin Chang-Diaz vlastní auto, které bere vodík a kombinuje ho s kyslíkem v palivovém článku, ten funguje jako malá elektrárna, vytváří energii – která jde do baterie, a ta pohání auto – a vodní páru. Nejen, že jeho cesta nebude stát více než včera, ale také znečišťuje mnohem méně než tradiční auto na benzín. Autor projektu sestavil vlastní vodíkovou stanici na doplnění paliva, jehož cílem je demonstrovat, že vodík vyrobený z obnovitelných zdrojů energie je přítomnost, nikoli budoucnost. 

Aby se však zelený vodík stal důležitým hráčem ve světových energetických zdrojích, bude nutné vyvinout technologie pro jeho získávání ve velkém měřítku. Latinská Amerika chce být součástí této budoucnosti a již se připravuje s projekty v celém regionu.

S cílem vyrábět stále více zeleného vodíku se v Latinské Americe formuje několik projektů různých měřítek.

Využití vodíku jako zdroje energie není novinkou. NASA po desetiletí mísila plyn H2 s kyslíkem, aby vytvářela energii potřebnou ke zvednutí stovek tun a vyslání raketoplánů do vesmíru. Americké ministerstvo energetiky jej uvádí jako bezpečnější palivo než fosilní paliva, protože je netoxické a v případě úniku se rychle rozptýlí, protože je lehčí než vzduch.

Zelený vodík – také nazývaný čistý vodík – využívá elektrickou energii generovanou obnovitelnými zdroji, jako je solární a větrná energie, k rozdělení molekuly vody na její dva prvky, vodík a kyslík, pomocí anody a katody v procesu. tzv. elektrolýza.

Důvod tohoto rostoucího zájmu jasný: mnoho latinskoamerických zemí má potenciál vyrábět více čisté energie, než potřebují. „Vezměme si například Chile,” říká. „Množství potenciálu pro obnovitelnou elektřinu je pravděpodobně desetkrát větší, než množství elektřiny, které v zemi potřebujete.” Export této čisté energie z Chile nebo Kostariky ve formě elektřiny na velké vzdálenosti je komplikovaný a drahý. Ale jeho využití k výrobě vodíku a jeho přepravě v nádržích prakticky na jakékoli místo na světě je podle něj reálné, i když to bude vyžadovat investice – stejně jako byly kdysi nutné investice do ropných tankerů a plynovodů.

“Po celém světě už jezdí asi 50 000 vodíkových vozidel.” dodává. Prognózy jsou, že toto číslo brzy raketově vzroste – samotná Čína očekává, že do roku 2035 bude mít ve svých ulicích 1 milion – ale odborníci se shodují, že v krátkodobém nebo střednědobém horizontu vodík zcela nenahradí nejvíce znečišťující paliva; místo toho to bude jedna alternativa z různých možností, jako jsou tradiční elektromobily nebo letadla na solární pohon. I odborníci se však shodují, že půjde o významnou, nikoli okrajovou variantu. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků