Obydlí zasypaná zeminou neboli “krtkodomy” jsou efektivním propojením přírody a stavebního systému. Podívejme se na to, jak tyto domy fungují a jaké mají benefity.
Krtkodomy (v angličtině pod pojmem “earth shelter”) jsou stavení, která jsou pokryté hlínou a trávou a připomíná tak krtince. S tímto výstižným a vtipným názvem přišel slovenský stavitel a architekt. Podstatou této stavby je kombinace pohodlného bydlení a snížení vlivu člověka na přírodu. Domy se převážně staví v oblasti svahů, jelikož dokáží efektivně využít prostor ve svahu.
Hlavní výhodou tohoto obydlí je energetická soběstačnost pomocí přirozených systémů vytápění a chlazení, čímž se snižuje nehospodárnost spotřeby energie. Tím, že je budova postavená v zemi a má kolem sebe spoustu zeminy, velkou výhodou tohoto obydlí je držení tepla. Objekt stačí pouze trochu zahřát na požadovanou teplotu, která pak drží kolem 2 až 3 měsíců.
Dalším benefitem je střecha. Jelikož je pokrytá zeminou a trávou, nejen že je budova dobře izolovaná, ale také podporuje čištění vzduchu, pohlcuje srážky a dokáže ušetřit až několik desítek tisíc litrů vody. V neposlední řadě je velkou výhodou již zmíněné umístění. Vzhledem k tomu, že je dům obklopen přírodou, nedochází ke zbytečnému znečištění a hluku.
S tímto projektem se však pojí také určitá negativa, která je nutno brát v potaz. Hlavní nevýhodou jsou počáteční náklady na výstavbu, které mohou být až o 20% vyšší než u běžných staveb. Dále mohou nastat problémy s vlhkostí a nedostatkem přirozeného světla. Velkou roli tedy hraje vhodné navržení a realizování domu.