No menu items!

Na území ČR bude postavena první gravitační elektrárna na světě 

Musíš číst
spot_img

Dřívější uhelné doly v Ostravě najdou své využití – promění se v obrovské zdroje elektrické energie. Diamo, český státní podnik, a Vysoká škola Báňská budou spolupracovat se začínající britskou společností Gravitricity, jež plánuje vybudovat úplně první gravitační elektrárnu na světě, a to právě v uhelném dole na Ostravsku. 

Cena tohoto projektu se odhaduje na přibližně 30 milionů eur (tj. více než 700 milionů korun) a financovat ho bude Gravitricity. Britský startup však plánuje žádat o dotace Inovačního fondu EU. 

Ideálně se elektrárna plánuje spustit v roce 2026, a pokud vše půjde podle plánu, elektráren bude zprovozněno více. Britská společnost si Českou republiku vybrala z důvodu vysokých nákladů na průzkum uhelných dolů v UK. 

Projekt bude muset samozřejmě podstoupit studii proveditelnosti, kterou zařídí britská společnost stejně jako další nutná opatření. Diamo a VŠB pouze poskytne oporu a know-how. 

Gravitricity využije své vyvinuté technologie GraviStore, která je schopná uložit nevyužitou elektrickou energii pod zemí, kde dokáže využít síly zemského gravitačního pole. Technologie funguje jako baterie, která má stejný princip jako vodní přečerpávací elektrárna. 

Toto zařízení by se skvěle využilo, jakmile EU bude spoléhat převážně na energii z obnovitelných zdrojů, jako například solární a větrné elektrárny. Velkým mínusem solárních a větrných elektráren je však závislost na počasí, tzn. elektrárny nevyrábí konstantní množství elektřiny. Projekt Gravitricity by měl být řešením tohoto problému, jelikož systém by měl být schopný přebytečnou energii uložit a v době, kdy obnovitelné elektrárny nevyrábí tolik elektřiny, by mohla být přebytečná energie zase využita. 

Systém by měl být výrazně ekologičtější, finančně dostupnější a s delší životností než tradiční lithium-iontové baterie. Navíc se využijí uzavřené doly a projekt vytvoří nová pracovní místa. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků