No menu items!

Podíl obnovitelné energie a projekty v EU

Musíš číst
spot_img

Přírodní zdroje – jako jsou sluneční, větrné, přílivové a geotermální – mají potenciál vytvořit mnohem více energie, než svět v současnosti potřebuje. Tento potenciál však neodpovídá tomu, čeho můžeme v současnosti dosáhnout. Jedním z problémů je nastavit dostatečnou kapacitu pro zachycení energie například slunečního záření nebo větru a její převedení do použitelného formátu, jako je elektřina. Další výzvou je umět dopravit energii tam, kde je potřeba, nebo ji uložit pro pozdější použití.

Budoucí energetický systém musí být odolný a adaptabilní na nevyhnutelné dopady změny klimatu, jako jsou sucha, vlny veder a bouře. S rostoucím podílem větrné a solární energie musí být systém také dostatečně flexibilní, aby dobře fungoval, i když nefouká vítr nebo nesvítí slunce. 

Flexibilní napájecí systém může zajistit stálou dodávku energie a snížit špičkovou poptávku. Kromě zajištění rozmanitosti zdrojů energie lze systém zlepšit například zdokonalením skladování energie, chytrou integrací teplárenských, dopravních a průmyslových sektorů nebo řešením špiček poptávky prostřednictvím dynamického stanovení cen nebo chytrých sítí a spotřebičů.

Kolik energie v EU pochází z obnovitelných zdrojů?

Evropská unie dosáhla svého cíle 20% podílu spotřeby energie pocházející z obnovitelných zdrojů energie (OZE) do roku 2020. V roce 2020 dosáhl podíl OZE v EU-27 celkem 22,1 % Ke splnění současného cíle pro rok 2030 zbývá necelých 10%.

Větrné a solární projekty v Evropě 

Mnoho nedávných projektů po celé Evropě začíná demonstrovat obrovský potenciál obnovitelné energie. V srpnu 2022 Španělsko spustilo Iberdrolu — největší solární elektrárnu v Evropě s asi 1,5 miliony solárních panelů a kapacitou 590 megawattů, která vyrobí dostatek elektřiny pro zásobování více než 330 000 domácností. 

49 větrných turbín v dánské pobřežní větrné farmě Horns Reef 3 má celkovou kapacitu 407 megawattů a odhaduje se, že pokryje roční spotřebu elektřiny přibližně 425 000 dánských domácností. 

Portugalsko instaluje na nádrži Alqueva největší plovoucí solární park v Evropě, který se skládá z 12 000 panelů. 

V dubnu Řecko slavnostně otevřelo solární farmu o výkonu 204 megawattů s bifaciálními panely, které mohou shromažďovat světlo na obou stranách. 

Cílem plánu REPowerEU na urychlení přechodu na obnovitelné zdroje energie a snížení závislosti na ruských fosilních palivech je takové projekty podpořit. Strategie EU pro solární energii je nastavena na zdvojnásobení kapacity solární energie do roku 2025 a evropská iniciativa pro solární střechy by zavedla povinnost instalovat solární panely na větší veřejné a komerční budovy a postupně také na nové obytné budovy. Zrychlit by se měl i proces získávání povolení pro velké projekty obnovitelných zdrojů.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků