No menu items!

Využití plovoucích solárních panelů

Musíš číst
spot_img

Solární panely, které plavou na vodě, se stávají oblíbenou volbou čisté energie pro ostrovní země a státy s omezenou půdou. Rozšiřují tak možnosti nejen pro obnovitelný rozvoj, ale například i pracovní příležitosti místních. Území s nižší možností pevninského využití fotovoltaických panelů,tak mají pro tento nedostatek řešení: panely, které se vznášejí na vodní hladině.

V téměř tuctu zemí po celém světě poskytují plovoucí solární farmy vítanou alternativu k pozemním modulům s potenciálem výrazně zvýšit čistou energii. Svět závodí ve snižování uhlíkových emisí a zdravá konkurence motivuje hráče ke zlepšování svých technologií. Obrovské solární farmy lze nyní nalézt na vodních plochách v Číně, Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, Portugalsku, Singapuru a Švýcarsku. Národy, mezi které patří Indie a Indonésie, takové projekty vyvíjejí a největší uměle vytvořené jezero na světě – na hranici Zambie a Zimbabwe – může také získat plovoucí solární panely, které by doplnily místní vodní energii.

„Využití půdy se pro obnovitelné zdroje stává velkým problémem. Lidé se obávají konkurenčního využití půdy a na některých trzích můžete mít potíže s jejím hledáním,“ říká Lara Hayim, vedoucí solárního výzkumu. „V těchto místech je motivace stavět na vodě.”

Stejně jako pozemní systémy, plovoucí solární panely vyrábějí elektřinu ze slunečních paprsků. Vodní plochy, na kterých tyto farmy spočívají, pomáhají také ochlazovat panely, což jim umožňuje být o 15 % účinnější, než pozemská sluneční energie. Mohou také omezit odpařování z nádrží a jezer, na kterých jsou umístěny. První výzkumy naznačují, že by dokonce mohly snížit pravděpodobnost, že se na vodních plochách vyvinou škodlivé květy řas.

Plovoucí solární energie může doplňovat další obnovitelné zdroje energie. Thajský hydro-plovoucí solární hybridní systém v přehradě Sirindhorn kombinuje své systémy s vodní energii.

V současnosti mohou být největší překážkou – kromě dostupného prostoru – náklady. Mimo panely vyžadují plovoucí solární elektrárny kotvící systémy, které je udrží na svém místě. Díky tomu je instalace plovoucí farmy zhruba o 25 % dražší než instalace na souši, říká.

Další hranice plovoucího slunečního záření nemusí být vůbec na Zemi. V září Longi Green Energy Technology Co., jeden z největších světových výrobců solární energie, řekl, že pošle panely do vesmíru, což je první krok v plánech na testování možnosti využití sluneční energie na oběžné dráze. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků