No menu items!

3 důležité informace o tepelných čerpadlech

Musíš číst
spot_img

Pokud ještě nemáte tepelné čerpadlo, možná zvážíte pořízení tohoto zařízení. Dnes vám představíme pár důležitých skutečností o tepelných čerpadlech.

1. Tepelná čerpadla mohou ohřívat i ochlazovat

Tepelné čerpadlo může sloužit jako topení i jako klimatizace. Když se zahřívá, čerpá energii zvenčí pomocí elektřiny. Vezme teplo ze vzduchu a přenese jej do vašeho domu. Některá tepelná čerpadla pracují tak, že berou teplo ze země místo vzduchu.

Tepelná čerpadla mohou také sloužit jako klimatizace. Mají totiž chladicí režim, při kterém vezmou chlad ze vzduchu nebo země a poté chladný vzduch přenesou do domu. Takže klimatizace i pec mohou být nahrazeny jedním systémem tepelného čerpadla.

2. Existují tři druhy tepelného čerpadla

Jak bylo uvedeno výše, tepelná čerpadla mohou získávat teplo nebo chlad ze dvou různých zdrojů, ale tepelná čerpadla existují také ve třech variantách.

Nejběžnější variantou je tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. To jsou čerpadla, která berou teplo z venkovního vzduchu a přenášejí ho do příslušné budovy.

Pro domy s velkými dvorky je možná lepší použít geotermální tepelná čerpadla. To jsou čerpadla, která berou teplo ze země. Tato čerpadla vyžadují systém podzemních cívek pro sběr tepla. Pumpa přenáší teplo do okolního vzduchu a pumpuje ho do vašeho domu. V létě odnáší teplo a přenáší ho do půdy.

Některé domy jsou vedle studní, jezer nebo jiných přírodních zdrojů vody. Pro tyto domy jsou vhodné vodní tepelné čerpadla, která fungují jako geotermální čerpadlo, ale používají vodu místo půdy.

3. Tepelná čerpadla vyžadují malou údržbu

Velkou výhodou tepelného čerpadla je, že díky tomu, že zastává funkci chlazení i ohřívání, mohou být nahrazeny dva systémy jedním tepelným čerpadlem. Redukce systémů o polovinu znamená, že se sníží o polovinu i potřeba údržby. Stačí obsluhovat jen jeden systém a tepelná čerpadla navíc vyžadují jen malou údržbu.

Stejně jako s klimatizačním systémem byste měli vyměňovat vzduchové filtry alespoň jednou za sezónu, ale v měsících s vysokým využitím je lepší jednou za měsíc. Špinavý filtr snižuje účinnost systému a může dokonce vypouštět alergeny do vzduchu. Existuje omyvatelný nebo jednorázový filtr.

Měli byste myslet i na údržbu prostoru kolem tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo by nemělo být blokováno trávou, keři, listím a jinými nečistotami. Údržba prostoru okolo čerpadla je zvláště důležitá, pokud máte typ tepelného čerpadla, které využívá okolní vzduch, protože systém potřebuje snadný přístup k vzduchu.

A konečně, každé tři nebo čtyři roky byste měli olejovat motor ventilátoru, aby vaše tepelné čerpadlo fungovalo na maximální výkon.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků