No menu items!

Evropská investiční banka poskytla vysoký úvěr ČEZu, který obnovuje distribuční síť

Musíš číst
spot_img

Energetický gigant ČEZ si půjčil od Evropské investiční banky (EIB) 790 milionů eur, což je v přepočtu 19,2 miliardy Kč. Finance energetická skupina využije na modernizaci distribuční sítě a také na připojení nových obnovitelných zdrojů energie (OZE). 

Skupina ČEZ peníze investuje do rozvoje elektrické distribuční sítě a instalace automatických a dálkově řízených systémů energetických dodávek. Investice bude také využita k tomu, aby se zvýšila spolehlivost dodávek elektřiny na některých místech ČR, které má ČEZ na starosti.

ČEZ obnovuje distribuční síť i z důvodu vyšší poptávky po připojení nových OZE. Finanční ředitel ČEZu informoval, že skupina obdržela 80 tisíc žádostí o nová připojení OZE, které se budou brzy realizovat. Díky modernizaci bude moci ČEZ připojit nové OZE o přibližném výkonu 2,2 GW. 

EIB vyzdvihuje fakt, že půjčka podpoří dekarbonizaci hospodářství v Česku a plán REPowerEU, který chce, aby se Evropa stala nezávislou na fosilních palivech z Ruska ještě před rokem 2030. 

EIB poskytuje finance skupině ČEZ již delší dobu a celkově banka půjčila ČEZu 2,6 miliardy eur. Kromě ČEZu banka podporuje i další členské státy EU v rozvoji energetiky a během posledních deseti let EIB podpořila rozvoj energetiky vložením skoro 100 miliardy eur do tohoto oboru. 

Skupina ČEZ během prvních devíti měsíců tohoto roku zvýšila výnos ze 6,7 miliard Kč na 52,3 miliardy Kč. A za celý rok 2022 ČEZ předpokládá profit 65-75 miliard Kč. V tom skupinu podporuje kromě jiného také nárůst cen za elektřinu.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků