V roce 2022 se Česká republika rozšířila v oblasti obnovitelné energie – vznikly tři nové větrné elektrárny, dále vznikla jedinečná bioplynová elektrárna v Litomyšli a extrémně vzrostl zájem o zelené zdroje energie v domácnostech a mezi podnikateli.
Takto byl předešlý rok shrnut Komorou obnovitelných zdrojů energie. V roce 2023 se očekává, že sektor obnovitelných zdrojů bude nadále zrychlovat svůj rozvoj.
Spolu s novými ceníky za energie bude v popředí i nový soubor pravidel pro sdílení vyrobené energie mezi odběrateli a uvolnění povolovacích postupů, které jsou připraveny vládou.
V roce 2023 se budou ve velkém také probírat témata jako, obnovitelné zdroje pro pokrytí vlastní spotřeby v bytech a kancelářských a komerčních budovách. Počítá se se zkrácením doručovacích lhůt pro konečné zákazníky a s novými fotovoltaickými elektrárnami na volném prostranství.
Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, Štěpán Chalupa se vyjádřil k roku 2022, kdy se podle něho ‘pohnuly ledy’ a jedinci i stát rychle zareagovali na energetickou krizi a invazi na Ukrajinu. Chalupa také tvrdí, že opravdový průlom se uskuteční až tento rok.
Novinka, která se objeví v novele Energetického zákona, umožní všem spotřebitelům energie zapojení do výroby a také sdílené energie. To v praxi znamená, že chatařům bude umožněno generování elektřiny pro městské byty, podnikatelé budou moci zásobovat své pobočky, sousedy, přátelé apod. přebytky elektřiny a bioplynu a školy budou moci dodávat elektřinu například plaveckým bazénům.
Změna zákonu formuluje postupy sdílené elektřiny, stanovuje energetická společenství a aktivního zákazníka, a práva a povinnosti těchto subjektů.
Dřívější předpověď Komory obnovitelných zdrojů energie tvrdí, že do roku 2030 můžeme počítat s minimálně zdvojnásobením podílu zelené energie na odběru. Čisté zdroje se navíc mohou do 5 let stát alternativou plynu z Ruska z 10-20 procent.