No menu items!

Saúdští vědci vytvořili nový rekord účinnosti perovskitových fotovoltaických článků

Musíš číst
spot_img

Evropská solární zkušební zařízení (ESTI) a Národní laboratoř pro obnovitelné zdroje energie certifikovaly novou rekordní účinnost laboratorně testovaných perovskitových/křemíkových tandemových článků.

Výzkumníci z Univerzity vědy a technologie krále Abdulláha (KAUST) v Saúdské Arábii zaznamenali 33,2% účinnost přeměny energie v tandemovém solárním článku perovskit/křemík a tvrdí, že se jedná o nový světový rekord této technologie.

Předchozí rekordní úroveň účinnosti zveřejnilo německé výzkumné centrum Helmhotz-Zentrum Berlin (HZB), které koncem prosince vykázalo hodnotu 32,5 %. Tento i nový saúdský rekord ověřila společnost European Society of Thoracic Imaging (ESTI).

Tento nový rekord je nejvyšší účinnost přeměny energie (PCE) ze všech dvoucestných solárních článků pod nekoncentrovaným světlem, což potvrzuje obrovský příslib perovskitových/křemíkových solárních článků poskytovat ultra-výkonné fotovoltaické moduly, které jsou zásadní pro rychlé dosažení cílů obnovitelné energie v boji proti klimatu.

Článek umístí vrstvu na bázi perovskitu na oboustranně strukturovanou silikonovou spodní vrstvu, která umožňuje solárnímu článku absorbovat větší procento červeného a modrého světla než standardní křemíkové články. Společnost KAUST uvedla, že se předpokládá, že perovskitové tandemové technologie budou do roku 2032 zaujímat podíl na trhu v hodnotě 10 miliard USD.

Velikost testovací buňky nebyla poskytnuta, ale výzkumníci KAUST uvedli, že pracují na metodách, jak technologii zvětšit tak, aby dosáhla buněk větších než 240 cm2.

Velká část globálního výzkumu perovskitové solární technologie se odehrává v Evropě. Kromě četných záznamů o účinnosti, Helmholtz-Zentrum Berlin (HZB) spolupracuje s korejským výrobcem Qcells na výzkumném a inovačním projektu financovaném EU s názvem PEPPERONI konsorcium, které bylo založeno pro výzkum perovskitové technologie s cílem dosáhnout průmyslového rozsahu.

Podobně švýcarský výrobce fotovoltaických zařízení Meyer Burger navázal řadu partnerství s cílem vyvinout tuto technologii.

Zatímco probíhají snahy o škálování tandemové technologie perovskitu, stále se ještě musí posunout od buněčné technologie k proveditelné možnosti zavedení. Perovskit je velmi nestabilní kov a při vystavení světlu, vzduchu nebo vlhkosti podléhá značné degradaci; výzkumníci dosud nebyli schopni vyrobit vysoce výkonný článek mimo velmi malé laboratorní podmínky.

V únoru vědci v Singapuru oznámili řešení, které odstraňuje obsah olova, který se tradičně nachází v perovskitových buňkách, což by podle nich buňky učinilo jak ekologicky stabilnějšími, tak škálovatelnými.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků