S Novým rokem bude pro bytová družstva v České republice jednodušší využívat elektřinu ze sdílených solárních panelů. Na pořízení fotovoltaiky budou moci čerpat dotace Nová zelená úsporám, díky kterým se může pokrýt až polovina nákladů.
Vlastníci bytů stále čelí řadě problémů v čerpání energie ze sdílených fotovoltaických panelů. Po novém roce by se však situace měla změnit a jak společenství vlastníků jednotek tak bytová družstva by měli mít lepší podmínky, díky kterým budou moci energii společně využívat. Stejný systém je zaveden i u našich sousedů v Německu. Tato změna může proběhnout díky novele energetického zákona o komunitní energetice.
Do teď měli obyvatelé bytů pouze dvě varianty, jak solární energii čerpat. Fotovoltaika mohla být buď rozdělena na dvě části a poté připojena do individuálních domácností, nebo mohla být místa odběru sloučená. Obě varianty však měly své mínusy. Možnost připojení fotovoltaiky k individuálním bytům je složitá po technické stránce a druhá možnost poskytuje zákazníkům neúplnou právních ochranu, protože vlastníci jsou zákonem spojováni s odběrným místem.
Novela bude umožňovat rozúčtování nákladů na elektřinu mezi domácnostmi dle předem určeného klíče. V případě, že si společenství vlastníků jednotek nainstaluje fotovoltaiku na střechu, jednotlivé byty poté budou moci sdílet vygenerovanou elektřinu. To jim sníží výdaje za elektřinu, protože to bude sloužit jako doplněk k odebrané elektřině.
Společenství vlastníků jednotek a bytová družstva budou samozřejmě moci požádat o dotace Nová zelená úsporám, které mohou pokrýt až polovinu nákladů, a které se budou vyplácet zpětně. Výjimkou je Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj, kde dotace může pokrýt až 60% nákladů na takovou fotovoltaiku. Výše dotace záleží na instalovaném výkonu, kapacitě akumulačního systému a počtu bytů připojených k systému.
Zvyšující se ceny energií jsou důvodem rostoucího počtu žádostí o dotace nejen na fotovoltaiku, ale také na zateplení domu, tepelná čerpadla, výměnu oken nebo třeba nová kamna.