No menu items!

Plovoucí solární farma následuje slunce, aby absorbovala více energie

Musíš číst
spot_img

Inovativní plovoucí solární farma v Nizozemsku absorbuje paprsky. Proteus, vyvinutý portugalskou společností Solaris Float, je kruhový ostrov ze solárních panelů, který se pohybuje na vodě a vytváří obnovitelnou energii. Jeho prototypy mohou být instalovány na jezerech, nádržích a v pobřežních oblastech, což může potenciálně vyřešit mnoho problémů solární technologie. Plovoucí solární farmy jsou na scéně od roku 2008. Ale Proteus dělá něco, co žádný z jeho konkurentů neumí. Solární panely mohou totiž následovat slunce při tom, jak slunce na obloze mění polohu. 

Čeho jsou plovoucí solární farmy schopné ? 

Proteus, pojmenovaný po řeckém bohu moře, je 38 metrů široká kruhová solární farma vybavená 180 dvojstrannými panely. Nachází se na jezeře Oostvoornse Meer v jihozápadním Nizozemsku.

Během slunečných dní může ostrov vyrábět asi 73 kW energie. Ale díky svým dvouosovým solárním panelům a unikátní technologii pronásledování slunce může generovat o 40% více energie než nehybné panely na zemi. Další výhodou tohoto návrhu je, že chlazení vodou zlepšuje výrobu elektřiny, a kromě nezabírá drahocennou půdu, což je ideální pro malá hustě osídlená místa jako Nizozemsko a Japonsko. Obyčejné solární elektrárny jsou totiž často kritizovány za množství půdy, kterou zabírají.

Umístění solárních panelů na vodě může pomoci vyřešit tyto problémy s prostorem, spolu s obavami ochránců přírody, že výstavba solárních a větrných farem na souši ohrožuje přirozená prostředí. 

Jakým výzvám musí plovoucí solární farmy čelit při vývoji?

I plovoucí solární farmy čelí některým překážkám. Prostředí, ve kterém se nachází, je rozhodující. Zvláště pokud jsou instalovány na korozivní slané vodě, musí být odolnější ve srovnání s jejich pozemními protějšky. To může zvýšit náklady na výrobu a instalaci a zároveň nutnost údržby. Plavící solární elektrárny je také třeba instalovat v oblastech se slabším přílivem a lepším počasím. 

Pokud by měly farmy správnou polohu a normální podmínky, sedm takových ostrovů o ploše 15 000 m2 by mohlo ročně vyrobit až 2 GW, což by stačilo k napájení 1,5 milionu domácností. Tato technologie zažívá boom ve všech koutech světa.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků