No menu items!

Co byste měli vědět o možnostech skladování solární energie

Musíš číst
spot_img

Fotovoltaika je skvělý vynález – je šetrná k životnímu prostředí a lidem pomůže ušetřit za elektřinu. Mnozí však často zdůrazňují jeden nedostatek, které solární panely mají, a to že panely vyrábí elektřinu jen když svítí slunce. To je velmi nepraktické, jelikož nejvyšší spotřeba je obvykle ve večerních hodinách. Jak už bylo zmíněno v předchozím článku o výhodách skladování solární energie, panely čerpají nadmíru energie během dne, kdy je poptávka nižší a slunce svítí, aby později byly schopné pokrýt vyšší poptávku večer, proto efektivní skladování energie by bylo řešení. 

V tomto článku vám vysvětlíme, jak vlastně skladování energie funguje a jaké jsou kategorie.

Jak se energie ukládá? 

Skladování solární energie může být rozděleno do tří hlavních kategorií: bateriové, tepelné a mechanické. 

Bateriové skladování

Baterie jsou nejběžnějším způsobem ukládání solární energie. Když je energie ze slunce čerpána do baterie, chemická reakce mezi složkami baterie ukládá energii. Reakce je obrácená, když je baterie vybitá – umožňuje, aby proud opustil baterii. Lithium-iontové baterie jsou nejvyužívanější v solárních instalacích. Avšak technologie baterií se rychle rozšiřuje, což slibuje levnější a škálovatelnější řešení bateriových úložišť.

Ve skutečnosti se očekává, že skladování energie v USA dosáhne do roku 2025 téměř 7,5 GW ročně, což je šestinásobný růst od roku 2020, což představuje trh v hodnotě 7,3 miliardy dolarů.

Tepelné skladování

Skladování tepelné energie využívá různá média, jako je voda nebo roztavená sůl, k absorpci a udržení tepla ze slunce. Toto ohřáté médium je uloženo v izolované nádrži, dokud není potřeba energie.

Mechanické skladování

Mechanické ukládání energie využívá potenciální energii objektu k výrobě elektřiny. Mechanické metody skladování přeměňují přebytečnou elektrickou energii na mechanickou energii, která je přeměněna zpět na elektřinu pro pozdější použití. Existují tři mechanické systémy skladování energie:

  1. Setrvačník/flywheel – tato metoda využívá přebytečnou elektřinu k roztočení setrvačníku, který později vyrábí elektřinu k rychlému zásobování energií v době vysoké poptávky.
  2. Přečerpávací vodní elektrárna – u přečerpávací vodní elektrárny se voda čerpá do kopce do nádrže umístěné nad turbínovými generátory. Voda může protékat turbínami a vyrábět elektřinu, když je poptávka vysoká.
  3. Stlačený vzduch – s tímto systémem skladování energie je stlačený vzduch čerpán do velkých nádob, jako je například nádrž. Vzduch se uvolňuje k výrobě elektřiny během vysoké poptávky.
Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků