No menu items!

Podle odborníků cena elektřiny na evropském trhu pomalu klesá

Musíš číst
spot_img

V pondělí 29.8. se velkoobchodní cena elektřiny, která má být dodána příští rok pro trh v Německu vyšplhala až na 1050 EUR/MWh. Poté se však cena snížila na 760 EUR/MWh, zanedlouho klesla znovu a pro Českou republiku spadla až na 550 EUR/MWh. Na jedné z hlavních burz v Lipsku se ve středu 31.8. číslo dokonce snížilo na 555 EUR/MWh a včera to bylo “pouhých” 486 EUR/MWH. I na burze v Rotterdamu se cena za elektřinu razantně snížila, přičemž včera částka byla 244 EUR/MWh. 

Příčinou, proč směr cenového vývoje degraduje, jsou informace, které naznačují, že Evropská Unie usiluje o změnu v nastavení podmínek trhu, které by mohly prohlubující se krizi ukončit. 

Hlava Evropské komise informovala, že EU se bude snažit urychleně řešit krizi, a to například tak, že vytvoří nástroje, které by rozdělily cenovou tvorbu elektřiny od cenového vývoje plynu. Dle aktuálních informací se hlava Evropské komise chystá zveřejnit návrhy řešení již 14.září.

Mechthild Wörsdörferová, zástupkyně šéfa ředitelství pro energetiku Evropské komise, si myslí, že by postupy mohly obsahovat i zastropování cen, a případně i zdanění mimořádných zisků společností v energetickém odvětví. 

Zdroje francouzského tisku tvrdí, že Španělsko plánuje na jednání ministrů energetiky zemí Evropské unie 9.září přednést návrh, aby systém zastropování cen elektřiny, který funguje i v Portugalsku, byl vyhlášen v celé Evropské unii. Španělsko pravděpobně také nabídne omezit cen emisních povolenek.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků