No menu items!

Dle studie se může Česko s uhlím rozloučit už v roce 2030

Musíš číst
spot_img

Vyplívá to z několika studií, která potvrzují že uhelnou výrobu energie a tepla mohou plně nahradit obnovitelné zdroje už za deset let. 

Studie ukazují, že je možný odklon od uhlí jako primárního zdroje elektřiny, bez narušení stability přenosové soustavy nebo dodávky elektřiny. Vše záleží na naší vůli k celkové změně, úpravách zákonů a nutných investic.

Skupina Fakta o klimatu, která se skládá z programátorů, datových analytiků a doktorandů, se zasazuje o to, aby data a fakta o klimatu a klimatické změně byla v českém prostoru dostupná a srozumitelně reprezentovaná v souvislostech.

Hlavní autor studie s názvem Ember, Chris Rosslowe uvedl, že odstavení uhelných elektráren v Česku je sice ambiciózní, ale realistický cíl.  Podařilo by li se postupnými kroky do roku 2030 ustoupit, mohlo by to do budoucna znamenat posílení české ekonomiky. Uhlí by mohla nahradit například zelená energie z větru a fotovoltaika.

Pokud chce ČR dostát svým cílům, ke kterým se zavázala ratifikováním Pařižské klimaticke dohody, musí ukončit výrobu elektřiny z uhlí nejpozději v roce 2031 tvrdí zástupci uhelné stínové komise, která je protějškem vládního poradního orgánu.

Karel Havlíček ministr průmyslu tvrdí, že uhelná komise, která bude dávat doporučení vládě, pracuje se scénáři konce využívání uhlí v ČR v letech 2033, 2038 a 2043. Podle dostupných zdrojů je stále nejpravděpodobnější stanovení konce využívání uhlí v Česku na rok 2038 .Zdroje obeznámené s jednáními komise se shodují, že tento termín má být možné po několika letech případně revidovat, a to především v případě, že situace na trhu způsobí rychlejší přirozený ústup od tohoto zdroje.

Podle zástupců stínové uhelné komise jsou ale všechny navrhované scénáře nedostatečné a konec spotřeby uhlí v Česku by měl přijít dříve. Tvrdí, že čím dříve zastavíme spotřebu fosilních paliv, tím lépe – z pohledu změny klimatu. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků