No menu items!

Dva důležité faktory umístění panelů: směr a úhel

Musíš číst
spot_img

Mnoho lidí má mylnou představu, že nemohou instalovat solární panely na své střeše z různých důvodů Existuje mnoho faktorů, které činí střechu více či méně vhodnou pro fotovoltaiku, ale zatímco některé vlastnosti střechy ztěžují instalaci, jiné mají minimální dopad na výrobu solární energie. V tomto článku se zaměříme na dva hlavní faktory, které ovlivňují výkon solárních panelů, a to směr a úhel.

Směr solárního panelu

Směr střechy je jedním z hlavních faktorů, který určuje, kolik slunečního světla vaše solární panely během dne uvidí. Pro obyvatele severně od rovníku je nejvhodnější jižní směr, zatímco domy na jižní polokouli by měly mít panely orientované na sever. 

Úhel slunečního panelu 

Aby se sluneční energie shromažďovala efektivněji, měly by být solární panely položeny tak, aby byly co nejblíže slunci. Fotovoltaika produkuje energii, když je úhel, ve kterém sluneční paprsky dopadají na povrch panelu, malý nebo když světlo dopadne na panel co nejblíže k kolmé ploše. Proto nejlepší úhel je ten, který umožňuje paprskům dopadat na panel, v co nejkolmějším úhlu.

Existuje řada faktorů, které změní optimální úhel vašich solárních panelů. Zde je několik věcí, které je třeba vzít v úvahu při určování nejlepšího sklonu pro solární panely: 

1. Zeměpisná šířka 

Většina solárních panelů je instalována pod úhlem, který nejlépe optimalizuje vystavení slunečnímu záření pro dané místo. Pro většinu domů je ideální úhel pro instalaci solárního panelu blízký nebo rovný zeměpisné šířce domu (na střeše orientované na jih), a to někde mezi 30 stupni a 45 stupni.

2. Stávající konstrukce střechy

Ideální by bylo, kdyby každý měl střechu, která by byla přesně ve stejném úhlu jako jeho zeměpisná šířka, ale každá nemovitost je jedinečná a neexistuje univerzální řešení. Mnoho střech bude mít sklon mezi 30 a 40 stupni, což znamená, že solární panely mohou ležet proti střeše.

V případě ploché střechy se solární montéři obvykle rozhodnou pro sklopné systémy, které se nastaví dle potřeby. 

Bez ohledu na to, zda je vaše střecha strmá nebo plochá, je vždy nejlepší, aby solární panely na střeše namontoval profesionální instalátor, který zajistí optimální výrobu a optimální bezpečnost. 

3. Roční období

Sluneční panely fungují dobře v zimě, ale během obzvláště špatných zim obvykle uvidíte pokles celkové produkce energie, protože sníh pokrývá panely a snižuje jejich výkon. Během zimy na severní polokouli je slunce nízko ve vztahu k obzoru, takže jedním ze způsobů, jak zabránit poklesu výroby v zimě, je instalovat panely ve strmém úhlu – kolem 60 stupňů. Tímto způsobem nastavujete panely tak, aby v zimě fungovaly efektivněji, protože budou kolmo slunci, která svítí z nižšího bodu na obloze. Navíc, instalace panelů pod nižším úhlem může v zimě také způsobit, že se sníh bude usazovat. 

Co je důležitější: směr nebo úhel solárního panelu?

Obojí je důležité, avšak směr je důležitějším faktorem. Jak již bylo vysvětleno, pro nejlepší výsledky by měly být solární panely orientovány směrem na jih (za předpokladu, že žijete na severní polokouli).

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků