No menu items!

5 klíčových informací o COP27

Musíš číst
spot_img

COP 27 je téměř u konce, ale stále existuje řada problémů, které zůstávají nevyřešeny.

  1. OSN zveřejnila návrh klimatické dohody COP27, ale cesta je ještě dlouhá

Návrh je založen na žádostech delegátů s téměř 200 zemí. Mnoho bude pravděpodobně přepracováno, jak budou jednání pokračovat v příštích několika dnech, ale toto je první náznak toho, co může být zahrnuto do konečného textu. Dohoda zdůrazňuje, že je důležité vynaložit veškeré úsilí na všech úrovních k dosažení cíle teploty stanovené v Pařížské Dohodě a vynaložit úsilí o omezení nárůstu teploty na 1,5°C. Nezahrnuje však závazek postupně odstraňovat všechna fosilní paliva. 

  1. Dezinformace o klimatu se šíří na Twitteru

Tento týden se ve vysokém míře vyhledávalo na Twitteru #climatescam, #climatecrisis, #climateaction. 

Koalice CAAD je stále znepokojena tím, co se během konference šíří online. Trendem, který CAAD rychle zachytil byla myšlenka cenzurních testů. Poté co Elon Musk slíbil na Twitteru svobodu projevu, uživatelé testovali, zda budou falešná prohlášení odstraněna. Jedno z těchto prohlášení bylo “Změna klimatu je podvod”, a nebylo odstraněno. Také se zvýšilo obtěžování stejně jako zavádějící názory na klimatickou krizi.

  1. Státy ohrožené klimatem říkají, že fond “Žádné ztráty a škody” je zradou

Pro mnoho zemí ohrožených změnou klimatu je vytvoření fondu ztrát a škod měřítkem úspěchu COP27. Nedostatek podrobnosti v návrhu textu o tom, jak by fond fungoval, vedl k obnoveným požadavků ze strany rozvojových zemí. 

  1. Přibližně 150 zemích se přihlásilo k “Global Methane Pledge”

Cca 150 zemí podepsalo globální závazek o methanu – iniciativu podporovanou USA a EU ke snížení emisí tohoto plynu, který zahřívá planetu. Byla zahájena na COP26 minulý rok a zaměřuje se na úniky, ventilace a záblesky zemního plynu. Americký vyslanec pro klimatické změny John Kerry poskytl aktualizaci tohoto slibu a řekl, že bude také zaměřen na metan vypouštěný zemědělstvím a odpadovým průmyslem. 

  1. Je možné, že se COP27 bude prodlužovat

Dnešní termín pro konečnou dohodu je tady a vzhledem k neshodám to vypadá, že jednání směřují k prodloužení. Diplomati říkají, že jsou daleko od toho, aby měli něco, na čem se všichni shodnou – zejména v konfrontaci mezi globálním severem a jihem kvůli kompenzaci klimatu. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků