Dalším krokem k ekologické přeměně získávání energie je dle soukromé studie zachycení přebytečného tepla; v Evropě by tato technologie mohla pohánět většinu regionů.
EU podle zjištění ročně vyplítvá přebytečným teplem 2 860 TWh. To téměř odpovídá celkové poptávce EU a Spojeného království po teple a teplé vodě, která je přibližně 3 180 tera wattů ročně.
Odkud se bere přebytečné teplo?
Měli jste někdy pocit, že se váš počítač při práci zahřívá? To je forma přebytečného tepla. Ale nejsou to jen jednotlivé spotřebiče, které generují další energii. Supermarkety, továrny, datová centra a zařízení na čištění odpadních vod produkují obrovské množství odpadního tepla. Stejně tak průmyslová odvětví, jako je chemická výroba a výroba oceli nebo cementu. Zachycování a využívání tohoto tepla bude klíčem k přechodu Evropy na zelenou energii.
Jak můžeme využít přebytečné teplo?
Přebytečné teplo, které se již uvolnilo, může být zachyceno technologií rekuperace tepla, jako jsou tepelná čerpadla. Dalším řešením je v první řadě zabránit uvolňování tohoto tepla. Spotřebiče, jako jsou klimatizace, mohou být vyrobeny tak, aby fungovaly efektivněji, a tím uvolňovaly méně energie. V širším měřítku jsou klíčové změny infrastruktury. Pomoci může územní plánování – například umístění datového centra, které produkuje velké množství tepla, vedle subjektu, který toto teplo může využívat.
Ve světě se tato technologie již používá. Technologická univerzita v Dublinu například využívá přebytečné teplo z datového centra Amazonu k vytápění studentského ubytování. První humrová farma na světě, v Norsku, využívá teplo z datového centra k ohřevu vody, ve které se humři chovají.
„Recyklace tepla není jen přehlíženým opatřením v současné energetické krizi, ale také další hranicí zeleného přechodu,“ uzavírá zpráva.