No menu items!

Tepelná čerpadla se loni v Evropě vyhnula 8 milionům tun emisí CO2: Která země prodala nejvíce?

Musíš číst
spot_img

V loňském roce se v Evropě prodal rekordní počet tepelných čerpadel. Údaje ukazují, že 3 miliony jednotek nahradily v roce 2022 přibližně 4 miliardy metrů krychlových zemního plynu – což odpovídá zamezení 8 milionů tun emisí CO2. Znamená to, že tepelná čerpadla nyní pomáhají Evropě vyhnout se 54 MT CO2. Údaje pocházejí od Evropské asociace tepelných čerpadel (EHPA), která tvrdí, že mimořádný růst bude pravděpodobně pokračovat. 

Tento pozoruhodný růst tepelných čerpadel je důkazem inovativního a udržitelného odvětví, které dělá vše pro zvýšení kapacity a v souladu s tím vytváří pracovní místa, podporuje opatření v oblasti klimatu a stabilizuje účty za energii. 

Kde v Evropě se prodává nejvíce tepelných čerpadel? 

Pokud jde o růst, Polsko je zemí, která vede. Prodej se v roce 2022 zvýšil o 120% ve srovnání s rokem 2021. Velké procento domácností v Polsku bylo dříve vytápěno uhlím, ale ceny prudce stouply, protože zásoby plynu se zmenšily. V červenci minulého roku musela vláda zavést subvenci pro domácnosti ohřívané palivem. A vzhledem k rostoucím nákladům tepelné čerpadlo se zamlouvá lidem převážně z důvodu snížení nákladů na palivo – a to i přes to, že jejich instalace může být drahá.

Druhou zemí s největším růstem byla Česká republika s 99% nárůstem od roku 2021. Následovalo Nizozemsko, Belgie, Švédsko, Rakousko a Německo. Celkový počet prodaných tepelných čerpadel v roce 2022 je trochu jiný. Ze 16 zemí, pro které má EHPA údaje, zaznamenala nejvyšší počet Itálie s více než půl milionem, těsně následovaná Francií. Země s nejvíce prodanými tepelnými čerpadly na 1000 domácností bylo Finsko, Norsko a Švédsko.

Které země zaostávají při instalaci tepelných čerpadel? 

Nová zpráva ekologických aktivistů z WWF uvádí, že Skotsko nedosáhne svého cíle pro dekarbonizaci domácností. 

Cílem země, která chce být ‘net zero’ do roku 2045, je odstranit fosilní paliva z vytápění více než milionu domácností do roku 2030. A dosáhnout tohoto cíle znamená instalovat více tepelných čerpadel a dalších možností s nulovými emisemi. WWF Scotland říká, že rychlejší zavedení tepelných čerpadel by mohlo snížit účty za energii pro většinu skotských domů. Ale vláda musí jednat, aby tyto plány proměnila v realitu. Podle EHPA patří mezi nejvýraznější překážky pro majitele domů počáteční cena instalace, provozní náklady a nedostatky informací o technologii.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků