Vlny u pobřeží USA by mohly generovat 2,64 bilionů kWh elektřiny ročně (přibližně 64% celkové loňské výroby elektřiny v USA). Odborníci doufají, že energie z vln bude tvořit asi 10-20% našeho elektrického mixu. Na začátku roku ministerstvo energetiky oznámilo financování ve výši 25 milionů dolarů pro osm projektů v oblasti vlnové energie.
Marcus Lehmann, spoluzakladatel a generální ředitel CalWave Power Technologies, řekl že energie z vln je poslední chybějící část, která pomůže přejít na 100% obnovitelné zdroje.
Ukázalo se však, že je obtížné postavit stroje, které mohou tuto energii využít, kvůli násilnému pohybu a korozivní povaze oceánu v kombinaci s komplexním pohybem samotných vln.
Burke Hales, profesor oceánografie na Oregonské státní univerzitě a hlavní vědec v PacWave vysvětlil, že je jednoduché roztořit turbínu nebo větrný mlýn, pokud je pohyb lineární. Avšak vlny lineární nejsou, proto je potřeba přeměnit oscilační energii na jakousi zachytitelnou formu. Právě v PacWave plánují v budoucnu testovat tyto technologie.
Jennifer Garsonová, ředitelka Úřadu pro technologie vodní energie v USA. Ministerstvo energetiky informovala, že PacWave představuje příležitost, jak se vypořádat s jednou z nejkritičtějších překážek, které brání využití vlnové energie, a to je dostat zařízení do otevřeného oceánu.
Různé přístupy
Z osmi projektů získala společnost CalWave se sídlem v Bay Area největší částku, a to 7,5 milionu dolarů. Malá verze zařízení CalWave, xWave, se nedávno vrátila po úspěšném desetiměsíčním nasazení u pobřeží San Diega. Lehmann prozradil, že zařízení, které je testováno v PacWave, bude jeho větší verzí. Zařízení CalWave pracuje zcela pod hladinou vody, a jak vlny stoupají a klesají, vlní se dopředu a dozadu a voda se pohybuje v kruhovém pohybu, zařízení se pohybuje také. Tlumiče uvnitř zařízení zpomalují tento pohyb a přeměňují ho na točivý moment, který pohání generátor k výrobě elektřiny.
Jiný přístup má společnost Oscilla Power se sídlem v Seattlu, která získala 1,8 milionu dolarů od ministerstva energetiky a připravuje se na nasazení svého měniče energie z vln u pobřeží Havaje. Zařízení Oscilla Power se skládá ze dvou částí. Jedna část plave na hladině a pohybuje se s vlnami ve všech směrech i rotačně. Tento plovák je spojen s velkou kruhovou konstrukcí, která visí pod hladinou a je navržena tak, aby zůstala relativně stabilní. Rozdíl v pohybu mezi plovákem a kroužkem vytváří sílu na spojovacích liniích, která se používá k otáčení převodovky k pohonu generátoru.
Třetí společnost, C-Power, se sídlem ve Virginii, získala více než 4 miliony dolarů na testování svého měniče vlnové energie v PacWave. Nejprve však chce společnost uvést na trh svůj menší systém SeaRAY, který je určen pro aplikace s nižším výkonem. SeaRAY se skládá ze dvou plováků a gondoly, která obsahuje hnací ústrojí. Jak vlny procházejí, plováky se pohybují nahoru a dolů, otáčejí se kolem gondoly a otáčejí své vlastní převodovky, které napájejí elektrické generátory.
Mezitím švédská společnost, Eco Wave Power, zaujímá zcela jiný přístup. Zabývají se jednodušším zařízením na výrobu energie z vln, která mohou být instalována na vlnolamy, mola a přístavní můstky. Jejich plováky jsou umístěny na hladině vody a pohybují se nahoru a dolů s pohybem vln. To pohání hydraulický píst, který stlačuje tekutinu, která je pak uložena v akumulátoru. Když se tekutina uvolní, roztočí hydraulický motor, který pohání elektrický generátor.
Budoucnost, kdy by bylo využíváno 100% obnovitelné energie zní krásně, ovšem stále existuje mnoho neznámého, pokud jde o technologii energie z vln. A to včetně toho, zda náklady mohou klesnout natolik, aby byly konkurenceschopné s fosilními palivy, nebo jaký by byl dopad těchto zařízení na mořské ekosystémy.