Přístav v nizozemském městě Eemshaven, kde se nachází větrné, uhelné i plynové elektrárny, pronajme České republice nový plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn. Agentura Reuters oznámila, že k terminálu již dorazil první tanker s plynem.
ČR si pronajala asi jednu třetinu kapacity, a díky terminálu se nahradí skoro třetina dodávky plynu z Ruska. Slavnostního spuštění terminálu se účastnil český premiér Petr Fiala a nizozemský ministr pro energetiku a klima Rob Jettern, a mnoho dalších evropských žurnalistů a energetických odborníků. Premiér Fiala se řekl, že terminál bude využíván společnostmi z Nizozemska, Francie a Česka a při transportu plynu Česko spolupracuje s Německem – to dokazuje, že Evropa je v rámci boje za energetickou bezpečnost jednotná.
Bohužel, nizozemský terminál nezajistí snížení cen, protože i zkapalněný plyn se nakupuje přes burzu, ale budeme mít jistotu, že do Česka vůbec nějaký plyn dorazí. Zásobníky plynu v Česku jsou momentálně plné z 80% – to, při vypnutí plynu z Ruska, vydrží do ledna. Díky novému terminálu bude spotřeba byla pokryta do března.
Jak pracuje terminál a jak se zkapalněný plyn dostane do České republiky?
- Terminál v nizozemském přístavu tvoří dvě spojené lodě, na kterých leží speciální jednotka na opakované zplyňování dovezené suroviny. Kapacita, kterou tyto dvě lodě mohou zpracovat je 8 miliard kubíků ročně.
- Plyn je k terminálu dopraven speciálními tankery, a aby mohl být plyn přepraven, musí být ochlazen na -162 stupňů, díky čemuž se zmenší cca 600x jeho objem.
- Za pomocí deseti obrovských hadic se přečerpává plyn.
- Díky teploty mořské vody se plyn ohřeje a přemění se zpět na plyn. Proces od přistavení lodi do vypuštění plynu do potrubí trvá asi 5-7 dní.
- Z nizozemského přístavu přes německé plynovody plyn dorazí do České republiky, přičemž rychlost “proudění” plynu je přibližně 10 m za sekundu.
- Kapacita v nizozemském terminálu je vykoupena na 5 let dopředu (09/2022 – 09/2027).