No menu items!

Nizozemský terminál nám pomůže snížit závislost na plynu z Ruska

Musíš číst
spot_img

Přístav v nizozemském městě Eemshaven, kde se nachází větrné, uhelné i plynové elektrárny, pronajme České republice nový plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn. Agentura Reuters oznámila, že k terminálu již dorazil první tanker s plynem. 

ČR si pronajala asi jednu třetinu kapacity, a díky terminálu se nahradí skoro třetina dodávky plynu z Ruska. Slavnostního spuštění terminálu se účastnil český premiér Petr Fiala a nizozemský ministr pro energetiku a klima Rob Jettern, a mnoho dalších evropských žurnalistů a energetických odborníků. Premiér Fiala se řekl, že terminál bude využíván společnostmi z Nizozemska, Francie a Česka a při transportu plynu Česko spolupracuje s Německem – to dokazuje, že Evropa je v rámci boje za energetickou bezpečnost jednotná. 

Bohužel, nizozemský terminál nezajistí snížení cen, protože i zkapalněný plyn se nakupuje přes burzu, ale budeme mít jistotu, že do Česka vůbec nějaký plyn dorazí. Zásobníky plynu v Česku jsou momentálně plné z 80% – to, při vypnutí plynu z Ruska, vydrží do ledna. Díky novému terminálu bude spotřeba byla pokryta do března. 

Jak pracuje terminál a jak se zkapalněný plyn dostane do České republiky? 

  • Terminál v nizozemském přístavu tvoří dvě spojené lodě, na kterých leží speciální jednotka na opakované zplyňování dovezené suroviny. Kapacita, kterou tyto dvě lodě mohou zpracovat je 8 miliard kubíků ročně. 
  • Plyn je k terminálu dopraven speciálními tankery, a aby mohl být plyn přepraven, musí být ochlazen na -162 stupňů, díky čemuž se zmenší cca 600x jeho objem. 
  • Za pomocí deseti obrovských hadic se přečerpává plyn.
  • Díky teploty mořské vody se plyn ohřeje a přemění se zpět na plyn. Proces od přistavení lodi do vypuštění plynu do potrubí trvá asi 5-7 dní.
  • Z nizozemského přístavu přes německé plynovody plyn dorazí do České republiky, přičemž rychlost “proudění” plynu je přibližně 10 m za sekundu.
  • Kapacita v nizozemském terminálu je vykoupena na 5 let dopředu (09/2022 – 09/2027).
Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků