No menu items!

Jaká bude budoucnost fotovoltaických elektráren?

Musíš číst
spot_img

Na tuto otázku odpovídáme na základě studie ATB (Annual Technology Baseline) z roku 2021, kterou vypracoval americký nezávislý výzkumný institut NREL (National Renewable Energy Lab). 

Studie analyzovala vývoj velkých fotovoltaických elektráren v sektoru veřejných služeb, tj. zařízení s výkonem nad 100 MWp. Zohledňovala především náklady na výstavbu fotovoltaických elektráren v USA a ceny vyrobené energie .

U velkých fotovoltaických elektráren činily v roce 2020 průměrné kapitálové výdaje (CAPEX) 1,01 USD/W AC. Odborníci z výzkumného institutu NREL předpovídají, že v roce 2030 tyto náklady klesnou na 0,57-0,47 USD/W AC. Pokud by se výše popsaná situace naplnila, došlo by v USA k více než 50% poklesu investičních nákladů na nové fotovoltaické instalace. 

Výzkumníci rovněž předpovídají další pokles ceny energie vyrobené z fotovoltaických panelů. Důvodem je předpokládané zvýšení účinnosti fotovoltaických modulů až o 30% v roce 2030. Výzkumníci rovněž předpovídají pokles cen střídačů. 

Naopak náklady na výstavbu elektráren a tzv. BOS (kabeláž atd.) by měly klesnout až o 50%. Odborníci NREL berou v úvahu automatizaci procesu výstavby a montáže panelů spolu s kabeláží. 

Analytici NREL se domnívají, že náklady na výstavbu se sníží díky širokému používání uhlíkových vláken namísto hliníkových komponentů nebo ocelových konstrukcí. Cena uhlíkových vláken je podstatně nižší než cena uvedených kovů. 

Nižší kapitálové výdaje se očekávají také díky použití bifaciálních fotovoltaických panelů. Použití takových fotovoltaických modulů v kombinaci s technologií trackerů povede ke zvýšení účinnosti elektrárny až o 10-20 % v závislosti na vrstvě substrátu (tzv. albedo).

Sníží se také náklady na údržbu a servis fotovoltaických zařízení. Díky využití technologických zařízení, jako jsou drony, bude čištění fotovoltaických modulů jednodušší. Je známo, že nečistoty na povrchu panelů mohou mít nepříznivý vliv na jejich výkon. 

Pokles cen solární energie

Odborníci NREL předpovídají, že náklady na fotovoltaickou energii (LCOE) klesnou v roce 2030 na 16,89 až 27,10 USD/MWh (současná cena je 29,39 až 47,14 USD/MWh). Výzkumníci rovněž odhadli další pokles LCOE fotovoltaických elektráren na 13,35 USD/MWh v roce 2050. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků