No menu items!

Fotovoltaická elektrárna na východě a západě – proč byste měli zvážit tuto možnost?

Musíš číst
spot_img

Pokud uvažujete o instalaci fotovoltaického systému na střechu svého domu, obvykle najdete informace o nejlepším výkonu fotovoltaických panelů, pokud jsou orientovány na jih. 

Většina instalatérů fotovoltaických systémů pro domácnosti se při prvním kontaktu se zákazníkem neptá jen na volné místo nebo střešní krytinu, ale také na orientaci střechy. 

Je samozřejmě pravda, že jižní orientace fotovoltaických modulů a odpovídající úhel sklonu mají velmi pozitivní vliv na jejich účinnost z hlediska výroby elektřiny. Stejně výhodné jsou fotovoltaické elektrárny umístěné na střechách s jihovýchodní a jihozápadní orientací.

Pokud je elektrárna orientovaná na jihovýchod nebo jihozápad dostatečně účinná, proč neuvažovat o elektrárně orientované na východ a západ?

Fotovoltaické elektrárny orientované na východ a západ mají o 15 % nižší celkový výkon než elektrárny orientované na jih. 

Nespornou výhodou fotovoltaické elektrárny orientované ve směru východ-západ je, že vyrábí více energie ráno a večer, tedy v době, kdy jste nejvíce doma. Tradičně instalované fotovoltaické systémy mají nejvyšší produkci kolem 12:00 hodin. Většina z nás je pak mimo domov, například ve škole nebo v práci. 

Výhodou východo-západně orientovaných fotovoltaických elektráren většího rozsahu postavených na pevnině je to, že zabírají menší plochu. Ve stejném prostoru bude jmenovitý výkon soustavy orientované na východ a západ vyšší než výkon soustavy orientované na jih. To umožní instalovat více fotovoltaických panelů. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků