No menu items!

K provozu fotovoltaiky do výkonu 50 kWp nebude třeba licence

Musíš číst
spot_img

Solární panely až do výkonu 50 kWp bez potřeby licence k provozu a stavebního povolení výrazně podpoří rozvoj fotovoltaiky v Česku a bude mnohem jednodušší instalovat větší solární elektrárny pro osobní využití.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podalo návrh novely energetického zákona, díky které se sníží úřední povinností hlavně těm, kteří mají zájem o malé fotovoltaické elektrárny. V případě vyššího výkonu než 50 kWp je nutné si vyřídit licenci pro výrobu elektřiny, která je možná získat od Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Návrh MPO na změnu zákona vláda schválila. S limitem výkonu se také zvyšuje hranice, od kdy je nutné hlásit instalaci elektrárny stavebnímu úřadu. Při instalaci obnovitelných zdrojů energie (OZE) s maximálním výkonem 50 kW by se nemuselo žádat o stavební povolení ani hlásit na stavební úřad v případě, že jsou obnovitelné zdroje energie součástí stavby a nezasahuje do nosné konstrukce nebo pokud způsob využití stavby zůstává stejný.

Prozatím bude limit výkonu, do kterého majitelé solárních elektráren nemusí vyřizovat licenci nebo stavební povolení, změněn z 10 kW na 50 kW. Ministerstvo životního prostředí dokonce požadovalo, aby se limit navýšil až na 100 kW. Tato žádost však nebyla přijata ministerstvem průmyslu a obchodu.

Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu, se k tomu vyjádřil a tvrdí, že je to prvním krokem, kterým směřují k většímu rozvoji obnovitelných zdrojů energie, které ještě tento rok udělají a další kroky následují velmi brzy. Ministr také uvedl, že jeho rezort zaznamenává velikou popularitu dotačního programu na podporu instalace solárních systémů. Podle Síkely se nejprve počítalo s rozdělením 4 miliard korun, avšak díky velké poptávce ji rezort navýší až na 9 miliard korun. Ministr dále vysvětluje, že takové projekty by mohly zvýšit objem elektřiny generované solárními elektrárnami až o jednu třetinu, a díky tomu by Česko mohlo dohonit země v Evropské unii, které prozatím mají náskok.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků