No menu items!

Královská mincovna ve Velké Británii se rozhodla získávat zlato ze starých notebooků!

Musíš číst
spot_img

Britové přišli s geniálním nápadem a rozhodli se recyklovat drahé kovy ze starých rozbitých mobilních telefonů, hodinek a notebooků. Jedná se o skvělé řešení z ekonomického i ekologického hlediska.

Elektronický odpad roste alarmujícím tempem

Odhaduje se, že ve Spojeném království se vyhodí stovky tisíc tun elektronického odpadu. V celé Evropě je to více než jeden milion tun. Vzhledem ke stále rostoucí poptávce po elektrospotřebičích bude tento problém rok od roku narůstat. Podle zpráv OSN se recykluje pouze méně než 20 % veškerého elektronického odpadu. 

Navzdory mnoha pokusům společností, jako je americká IFixit, povzbudit spotřebitele k opravě jejich elektronických zařízení, počet vyřazených zařízení přesahuje 30 %, ačkoli by je bylo možné snadno opravit. To představuje hrozbu pro životní prostředí kvůli stále rostoucímu počtu skládek elektronického odpadu, což přináší další zbytečné náklady a plýtvání energií.   

Obnova cenného zdroje

Britská královská mincovna oznámila, že již příští rok bude v jižním Walesu otevřeno první zařízení ve Spojeném království, které se bude specializovat na získávání drahých kovů z elektroodpadu. Mincovna odhaduje, že ze sesbíraného elektronického odpadu se ročně získají stovky kilogramů zlata. Budou se používat při výrobě mincí, tyčí a dalšího užitečného zboží. 

Ekologicky prospěšné zpracování elektronického odpadu 

Ostatní britské recyklační firmy hodlají jít ve stopách mincovny. Spojené království chce recyklovat stále více elektronických zařízení a získávat různé kovy z elektrospotřebičů. Zpracováním odpadu v domácích podmínkách a získáváním cenných surovin z něj chtějí Britové snížit zátěž životního prostředí způsobenou těžbou nových kovů. Kromě toho mincovna neplánuje získávat kovy při tavicích teplotách, ale při pokojové teplotě. Obvykle lze zlato extrahovat elektrorafinaci při teplotách nad 1000 ℃. V praxi se používá také metoda s použitím kyseliny chlorovodíkové nebo lučavka královská, která taví jiné prvky.

Recyklace elektroniky má velký potenciál, stejně jako jiné formy zpracování odpadu. Zjistěte, co přesně je recyklace a jaké metody se při ní používají.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků