No menu items!

Létající elektromobil Xpeng VTOL úspěšně dokončil první let

Musíš číst
spot_img

Příchod komerčních létajících aut byl v minulém století několikrát chybně předpovídaný, ale v posledních letech, s popularizací elektrických vozidel, se zdá, že myšlenka, že budeme v dohledné budoucnosti cestovat vzduchem, znovu nabývá síly. Objevují se totiž společnosti, které se zaměřují na poskytování takového produktu a další společnosti, jako je Xpeng z Číny, také hledají prostředky pro uvedení tohoto produktu na trh. 

Dokonce byla vytvořena samostatná společnost Xpeng HT, která se zaměřuje výhradně na výrobu vozidel eVTOL (elektrické vertikální vzletové a přistávací systémy) a nyní tato společnost sdílela video svého prvního letu prototypu Xpeng VTOL.

Elektromobil Xpeng VTOL je masivní 2 tunové vozidlo s obrovským dronem na střeše, které úspěšně dokončilo svůj první let. Test proběhl hladce a vozidlo úspěšně přistálo. Společnost uvedla, že dokonce zastavila jeden nebo více rotorů uprostřed letu, aby zjistila, co se stane v případě selhání jednoho nebo více motorů, zatímco je vozidlo ve vzduchu.

Vozidlo vypadá jako normální auto s obrovským dronem připojeným k střeše, a to přesně to také je. Stejně jako u některých spotřebitelských bezpilotních letounů mohou být paže sklopeny, aby nevyčnívaly, pokud chcete řídit vozidlo na silnici jako normální auto.

Volant se používá i při létání, a podle Xpengu by se manipulace ve vzduchu příliš nelišila od jízdy vozem po cestě. Kromě volantu by řidič/pilot musel používat pravou páku, aby se vozidlo pohybovalo dopředu a dozadu, nahoru a dolů, a také aby se otáčelo a vznášelo.

Není zcela jasné, zda má společnost Xpeng v úmyslu uvedení tohoto vozidla do výroby, nebo je to pouze vývojový prototyp pro shromažďování dat. Společnost připouští, že je velmi obtížné dostat 2 tunové vozidlo do vzduchu a že v současné době nemůže létat více než několik desítek mil na jedno nabití baterie. Testovací let byl však úspěšný a je možné, že společnost bude schopna dodat první elektrické vozidlo, s kterým budeme moci kromě řízení i létat.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků