No menu items!

Polsko je v instalaci solárních zdrojů výrazně před Českem

Musíš číst
spot_img

25,2 megawattu, natolik vzrostl v Česku výkon nově instalovaných solárních zdrojů v prvním pololetí. Nyní však tempo zpomalilo, může za to i situace s pandemií Covid-19, která způsobila zdražení součástek fotovoltaiky. Další zpoždění je způsobeno čekáním na vydání stavebních povolení.

Česko by mimo střešních projektů mělo také více stavět nové pozemní elektrárny.

V Polsku za celý loňský rok vzrostl výkon solárních elektráren zhruba o 2500 MW. V Česku to bylo 54,1 megawattu.

Velká většina z nových letošních projektů (přibližně 3860)  má v prvním pololetí výkon menší než deset kilowattů. Jde především o panely na střechách rodinných domů. Instalace panelů je možná hlavně na základě programu Nová zelená úsporám, díky kterému v prvním pololetí vzniklo 3162 projektů s celkovým výkonem přesahujícím 16,1 megawattu. 

V prvním pololetí vzniklo pouze 66 větších projektů na střechách a celkový výkon byl 3,3 megawattu. Dalšímu rozvoji brání především administrativa spojená s jejich výstavbou. Právě vydávání stavebních povolení je jeden z největších problémů z hlediska realizace nových projektů.

Více než čtyřnásobně se během roku v Česku zvýšil instalovaný objem solárních elektráren při solárním boomu.Díky tomu  je každoročně vyplácena podpora. Celkové náklady na podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků