No menu items!

Přechod na elektromobily je ohrožen, protože ceny baterií poprvé po dlouhých letech rostou

Musíš číst
spot_img

Ceny baterií, které napájejí vše od chytrých telefonů až po auta, vzrostly v roce 2022 poprvé od doby, kdy je začala sledovat výzkumná firma BloombergNEF (BNEF), a pravděpodobně příští rok klesnou. Celosvětová průměrná cena lithium-iontových baterie vzrostla o 7% na 151 dolarů (přibližně 3 500 Kč) za kilowatthodinu. Za dvanáct let, kdy firma BNEF zkoumala ceny baterií, nikdy předtím nezaznamenala roční nárůst, místo toho prudký pokles s růstem výroby. Ale letošní rostoucí náklady na lithium, nikl a ostatní kovy, které baterie obsahují, zastavily tento pokles a ceny v roce 2023 se budou držet v rozmezí 152 dolarů na kWh, předpovídá BNEF. Předpokládá se, že ceny opět klesnou až v roce 2024, kdy se očekává větší produkce lithia.

Suma 151 dolarů představuje průměrnou cenu v několika odvětvích, které používají lithium-iontové baterie, včetně velkých jednotek připojených k elektrické síti, aby se zabránilo výpadkům. U elektrických vozidel byla průměrná cena balíčku 138 dolarů za kilowatthodinu.

Vyšší ceny baterií udeří v choulostivé chvíli. Výrobci automobilů po celém světě uvádějí na trh nové modely elektrických aut a nákladních vozidel zaměřené na masový trh, a vysoké ceny baterií jsou jedním z hlavních důvodů, proč jsou elektrická vozidla dražší než srovnatelné automobily jezdící na plyn. Očekává se, že tato situace s elektromobily zmizí, jakmile ceny baterií klesnou pod 100 dolarů za kWh, což je milník, který by podle předpovědi BNEF dosáhl v roce 2024. Nyní výzkumná firma předpovídá, že tento zlomový bod nastane v roce 2026.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků