No menu items!

Princip, typy a klady a zápory elektromobilů

Musíš číst
spot_img

Jak fungují elektromobily? 

Elektromobil funguje podobně jako auto na plyn. Řidiči elektromobilů však mohou zaznamenat určité rozdíly od vozidel na plyn, například: 

Tichý provoz: Mnoho kolemjdoucích se často lekne a říká, že neslyšeli blížící se elektromobil, a majitelé si někdy nejsou jisti, zda je jejich vůz ‘zapnutý’. 

Pomalé zrychlení: Některé hybridní elektromobily jsou navrženy tak, aby zrychlovaly pomalu a setrvaly, na což je potřeba si trochu zvyknout. Elektrické plug-iny, jako je Tesla nebo Porsche EV, jsou však velmi rychlé. 

Výrazné zpomalení: Elektromobily obvykle využívají k dobití baterie rekuperační brzdění. Uvolnění pedálu plynu může způsobit, že vůz znatelně zpomalí více než běžné vozidlo. 

Extra zavazadlový prostor: Čistě elektrická vozidla nemají spalovací motor. Proto je přední kapota prázdná a u mnoha modelů se používá jako přední kufr.

Typy elektromobilů 

Elektromobily se dodávají ve třech hlavních typech: 

Hybridní elektrická vozidla (HEV): HEV kombinují plynový motor s jedním (nebo více) elektromotory. HEV se nezapojuje; shromažďuje energii prostřednictvím rekuperačního brzdění. Toyota Prius může být jedním z nejznámějších HEV. 

Plug-In Hybrid-Electric Vehicles (PHEV): Podobně jako u HEV je hlavním rozdílem to, že PHEV je možné připojit k nabíjení. Prius přichází také jako plug-in verze. 

Bateriová elektrická vozidla (BEV): Také známá jako plně elektrické auto, musí být zapojena, aby se dobila. Příkladem BEV je Tesla.

Klady a zápory elektromobilů 

Elektromobily ušly za posledních několik let dlouhou cestu a stále mají prostor pro zlepšení. 

Klady

Energetická účinnost: Plynová vozidla plýtvají většinou energie, kterou produkují. Pro srovnání, až 80% energie baterie pohání elektromobil. 

Nižší náklady na údržbu: EV nemají motor, který vyžaduje údržbu nebo výměnu oleje. A v případě čistě elektrických vozidel je použití brzd minimální díky rekuperačnímu brzdění, které auto automaticky zpomalí, když sešlápnete pedál plynu. 

Menší dopad na životní prostředí: EV nevypouštějí škodliviny z výfuků a nevyžadují tolik (nebo někdy žádný) benzín. 

Zápory

Cena: I když náklady neustále klesají, EV jsou stále o 10-40 % dražší než benzinová vozidla. 

Dojezd: Elektrická vozidla mohou ujet pouze 100-300 mil na jedno nabití, v závislosti na modelu. 

Nabíjení: Nabíjení elektromobilu trvá mnohem déle než tankování paliva do auta. Nabíjení Tesly na Superchargeru může trvat 45 minut až jednu hodinu. Nabíjení doma by mohlo trvat v průměru 11,5 hodiny.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků