No menu items!

První drážní solární elektrárna v České republice

Musíš číst
spot_img

První drážní solární elektrárna bude postavena na střeše nádražní budovy ve stanici Děčín-východ. 

Výkon zařízení je 24 kWp. Projekt instalace byl vytvořen společností Výzkumné centrum Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Fotovoltaická instalace na nádraží v Děčíně je pilotním projektem, který bude sloužit také k získání zkušeností s využitím fotovoltaiky v železničním prostředí. 

Tento projekt je specifický ve srovnání s běžnými komerčními elektrárnami. 

Na střeše budovy děčínského východního nádraží se plánuje umístit 60 fotovoltaických panelů. Instalace se bude rozkládat na ploše 106 metrů čtverečních.  

Přebytečná elektřina bude dodávána do místní distribuční sítě Správy železniční dopravy. Pokud se spotřeba energie v zařízení zvýší, bude možné v budoucnu zvýšit kapacitu elektrárny. instalací dalších panelů.

Dostupné rozsáhlé prostory železničních budov a nevyužívané pozemky ve vlastnictví českých drah nejsou zatím pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů využívány. Inspirace pro projekt přišla z Rakouska. 

Rakouské železnice ÖBB věnují energii z obnovitelných zdrojů velkou pozornost. Od roku 2018 využívají 100% obnovitelnou trakční energii. ÖBB-Infrastruktur nyní postaví v jihorakouském Höfleinu první větrnou turbínu na světě pro trakční proud.

Vyrobená energie se dodává přímo do železniční infrastruktury. Tím se zabrání velkým energetickým ztrátám. ÖBB vyrábí energii šetrnou k životnímu prostředí. Mají 10 vodních elektráren a více než 20 fotovoltaických zařízení. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků