Rostoucí počet lidí bere v úvahu klimatické závazky společností, pro které pracují. Trend odchodu zaměstnanců z firem, které neprezentují udržitelné hodnoty, byl nazván „vědomým ukončováním práce“.
Nedávný průzkum poradenské společnosti KPMG mezi 6 000 zaměstnanci kanceláří, studenty a čerstvými absolventy vysokých škol se zabýval jejich stanoviskem k práci. Zjistilo se, že 20 procent z nich odmítlo pracovní nabídky, protože si mysleli, že environmentální, sociální a správní postoje společnosti neodpovídají jejich vlastním. Toto procento bylo mnohem vyšší u lidí ve věku 18-24 let.
Jiná studie z minulého roku zjistila, že třetina zaměstnanců ve Spojeném království byla ochotna opustit svou práci, pokud jejich zaměstnavatel nepodnikl opatření ke snížení nebo odstranění jejich uhlíkové stopy. Údaje pocházejí z průzkumu mezi 2 000 britskými administrativními pracovníky, který provedla Supercritical – platforma, která pomáhá společnostem měřit, snižovat a kompenzovat jejich dopad na klima.
„Zaměstnanci požadují více a zaměstnavatelé jsou hnáni k odpovědnosti. Ti, kteří chtějí přilákat a udržet špičkové talenty, musí začít vnímat opatření v oblasti klimatu jako něco, o čem se nedá vyjednávat, jinak riskují, že zůstanou pozadu.“
Jak moc chtějí lidé pracovat ve společnostech, které dbají na klima?
Odráží se stále větší trend v pracovní síle lidí, kteří hledají práci pro firmy se silnými hodnotami – zejména mezi mladými lidmi. V příspěvku na LinkedIn bývalý generální ředitel Unileveru Paul Polman říká, že mnoho lidí „touží po práci, která nabízí naplnění, ve společnostech, které se snaží řešit světové problémy, spíše než je vytvářet“.
Polman diskutoval o zjištěních vůbec prvního Net Positive Employee Barometer – průzkumu mezi více než 4 000 pracovníky v USA a Velké Británii. Většina lidí ve Spojeném království nebyla v současné době spokojena se snahou svého zaměstnavatele zlepšit společenský blahobyt a životní prostředí. Více než 75 procent uvedlo, že při výběru pracovních míst, o které se ucházejí, bylo klíčové úsilí směřující k veřejnosti řešit sociální a environmentální problémy.
Když došlo na vědomé ukončení, 45 procent uvedlo, že by zvážili rezignaci na svou pozici, pokud by firemní hodnoty společnosti nebyly v souladu s jejich vlastními.
„Prožíváme bezprecedentní okamžik v historii lidstva; doba „perma-krize“, kdy pandemie, válka, globální oteplování, ekonomické otřesy a sociální rozdělení v různé míře ohrožují naši stabilitu a budoucnost,“ napsal Polman. Obzvláště mladší zaměstnanci se bojí o svět, který zdědí.