Evropa momentálně prožívá největší energetickou krizi za desetiletí. Dodávky zemního plynu z Ruska se úplně zastavily. Rusko tvrdí, že represivní ekonomické sankce, které na něj uvalil Západ, jsou zodpovědné za časově neomezené zastavení dodávek plynu přes hlavní evropský plynovod.
Čerpání plynu přes Nord Stream 1 je podle mluvčího Kremlu, Dmitrije Peskova, zcela závislé na sankcích, a že dodávky budou obnoveny, pokud budou zrušeny nebo zmírněny.
Tyto informace přímo z Kremlu, představují dosud nejjasnější náznak toho, že Rusko se snaží tlačit na Evropu, aby zrušila ekonomická opatření, která byla zavedena, aby potrestala Rusko za jeho nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu. Evropští zákonodárci opakovaně obvinili Rusko, které je tradičně jejich největším dodavatelem energie, že používá vývoz energie jako zbraň ve snaze zvýšit ceny komodit. Moskva však toto tvrzení popírá.
Gazprom zastavil veškerý vývoz přes Nord Stream 1 od 31.srpna s odvoláním na údržbové práce na svém jediném zbývajícím kompresoru. Nicméně, zatímco toky měly být obnoveny po třech dnech, Gazprom v pátek citoval únik ropy pro časově neomezené zastavení potrubí. Šokující oznámení přišlo těsně po společném prohlášení ekonomických mocností G-7, které podpořily návrh na zavedení mechanismu zastropování cen na ruskou ropu. Zastavení dodávek prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, který spojuje Rusko s Německem přes Baltské moře, vyvolalo zvýšení cen plynu v Evropě, přičemž mnozí se obávají, že části Evropy by mohly být nuceny přes zimu omezovat dodávky energie.
Zástupce generálního ředitele Gazpromu Vitalij Markelov v úterý agentuře Reuters řekl, že dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 nebudou pokračovat, dokud německá společnost Siemens Energy neopraví vadné zařízení. Společnost agentuře Reuters sdělila, že v současné době není pověřena Gazpromem, aby prováděla údržbové práce na turbíně s podezřením na únik oleje, ale uvedla, že zůstává v pohotovosti, aby tak učinila. Mark Dixon, zakladatel výzkumné organizace zaměřené na zahraniční firmy v Rusku, řekl, že Gazprom obviňující Siemens Energy z přerušení dodávek plynu je dalším příkladem státní lži ze strany Ruska.
Rusko v posledních měsících drasticky snížilo dodávky plynu do Evropy, přičemž průtoky plynovodem fungují jen na 20% dohodnutého objemu před pozastavením na dobu neurčitou. Proto Evropští politici v současné době závodí, aby zajistili dodávky plynu v podzemních zařízeních, aby měli dostatek paliva k udržení tepla v domácnostech během chladnějších měsíců. Energetičtí analytici říkají, že poslední krok Ruska k pozastavení toků plynu přes hlavní zásobovací trasu Evropy by mohl zhoršit to, co již pravděpodobně bude extrémně náročným zimním obdobím.