No menu items!

Stále si nejste jisti, zda si pořídit domácí solární elektrárnu? Možná Vám pomůžou tyto 3 důvody

Musíš číst
spot_img

Nemůžete se rozhodnout, jestli si pořídit fotovoltaickou elektrárnu, tyto zajímavosti by Vám mohli v rozhodování pomoct. Nejčastější otázkou je, vyplatí se solární panely pořídit a za jak dlouho se nám investice vrátí?

V první řadě je důležité, se zamyslet, proč vlastně solární elektrárnu chcete.

Pro jednoho to může být z důvodu úspory energií a nezávislost na externích dodavatelích, pro jiného ochrana a šetření životního prostředí. 

Zde jsou 3 nejčastější důvody:

1. Úspora

Díky solární elektřiny se stanete nezávislí na dodavatelích energie. Vzhledem ke každoročnímu růstu cen elektřiny při pořízení fotovoltaických panelů výrazně ušetříte.

 Instalace fotovoltaiky se může zdát na první pohled jako drahá záležitost, ale vzhledem ke klesající ceně panelů je návratnost investice poměrně rychlá. Aby byla návratnost co nejrychlejší, je nutné, využívat domácí elektrárnu co nejvíce. Větší využití = větší úspora.

Stále lze využít program pro majitele rodinných domů, zvaný Nová zelená úsporám. Dotace na fotovoltaickou elektrárnu může činit až 50 % z vaší celkové investice, maximálně však 155 000 Kč. V některých krajích může příspěvek dosáhnout výše až 170 000 Kč.

2. Ohleduplnost k životnímu prostředí 

Dalším pozitivním bodem je, že kromě energetické nezávislosti jste ohleduplní vůči životnímu prostředí. Solární panely jsou poháněny pouze slunečními paprsky. Navíc slunce je nevyčerpatelný zdroj energie, mluvíme tady tedy o trvale udržitelném řešení ohledně zásobování energií.

Před instalací panelů rozhodně zkontrolujte následující:

Potížem pro plnou funkčnost panelů, může být zastínění, i částečné zastínění jednoho panelu snižuje výkon celého řetězce. Solární panel funguje nejlépe, když je v přímém slunečním záření.

3. Dlouholetá výdrž 

Životnost solárních panelů se pohybuje v řádu několika desítek let. Jejich instalce není nic složitého a nevyžaduje žádný větší zásah do stavy ani statiky domu a poruchovost panelu je nízká. Je potřeba pouze pravidelná servisní prohlídka.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků