No menu items!

Zájem o fotovoltaiku je stále vyšší

Musíš číst
spot_img

Chcete ušetřit za astronomické částky za elektřinu?

Nejefektivnější cestou je pořízení fotovoltaiky na vaší střechu.

Instalace fotovoltaiky je stále častějším tématem, v roce 2021 byl zájem několikanásobně vyšší, než v roce 2020.

Může za to i fakt, že na solární elektrárnu lze dostat dotaci od státu a to v řádu několika set tisíc korun. 

Až 200 tisíc korun, tolik mohou dostat v dotaci majitelé rodinných domů. Parametry systému, od nich se odvíjí výše podpory, rozhodujícím faktorem je pak instalovaný výkon a kapacita akumulace.

V rámci programu Nová zelená bylo v roce 2019 proplaceno 2908 žádostí o dotaci na fotovoltaiku, v roce 2020 jich bylo 4882. Cena elektrárny se odvíjí od typu kombinace fotovoltaiky a dalších technologií. Část energii, kterou spotřebiče nevyužijí (tzv. přebytky), je vhodné využít například k ohřevu vody, nebo si ji uložit do bateriového úložiště a následně využívat dle potřeby.

Návratnost i pět let

91 500 Kč, natolik vyjde při maximální dotaci nejzákladnější kombinace fotovoltaiky s ohřevem vody. Další oblíbenou variantou je fotovoltaika o výkonu 6,44 kWp s bateriovým úložištěm s kapacitou 9,6 kWh, které vyjde po maximální možné dotaci na 214 000 Kč. Instalace většinou zabere maximálně dva dny.

S fotovoltaikou lze průměrné roční výdaje na energie snížit až o 50 procent. Se současnými cenami elektrické energie může být návratnost fotovoltaické elektrárny již od pěti až šesti let.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků