Jedním z odvětví, které nás v dnešní době provází na každém kroku je audiovizuální tvorba. Za oponou kinematografické produkce se však skrývá mnoho zdrojů, práce a ekologických kompromisů. S cílem ulehčit filmařům práci a podpořit je v zelených rozhodnutích byl vydán informační návod s podrobnými tipy, jak v rámci natáčení šetřit planetu.
Za hlavní cíle si zelené natáčení pokládá snížení emisí v rámci např. v rámci dopravy, efektivní nakládání se zdroji, ochranu životního prostředí a lidského zdraví.
Manuál napomáhá v ekologické cestě již od samotného vývoje projektu. Upozorňuje na důraz poselství. V rámci natáčení je možné ve svém týmu zaměstnat envirokonzultanta, který bude dohlížet na všechny záležitosti, zatímco se může štáb věnovat programu naplno. Jedním z ekologických příkladů v rámci filmové produkce je využití místních zdrojů. Je podstatné stanovit si cíle a ty dodržet. Rovněž je žádoucí dostát zvolené filozofie na pracovišti. Působiště štábu by měla využívat LED žárovky a snímače pohybu, regulovat teplotu ve vnitřních prostorách nebo využívat nabíjecích baterií. Návod apeluje na pronájem lokální techniky a upřednostnění elektřiny z obnovitelných zdrojů, pokud je to možné.
Dokument se zabývá také logistikou a vhodným výběrem lokace. Volba dopravy a místa natáčení hraje klíčovou roli při řešení environmentálních důsledků projektu. Zde spadá například pronájem autobusu, využití služeb veřejné dopravy nebo elektrických automobilů v závislosti na dojezdu a uvážení pověřené osoby.
Proč je to důležité?
Jedná se o branži s velkým dosahem a potenciálem ovlivňovat své diváky různými směry. Podvědomé signály ústředních postav nebo product placement správně mířený k cílové skupině může ovlivnit a motivovat široké publikum ekologicky nežádoucím způsobem.
Můžeme očekávat, že se v následujících letech budeme s podobnými pomocnými manuály setkávat na cestě za udržitelnější budoucností stále častěji. Pozitivní vlastností návodu je jeho univerzální využití napříč obory a možné inspirace okolí.