No menu items!

Top 5 zpráv ze světa energetiky

Musíš číst
spot_img
  1. Nedostatek uhlí v Evropě by mohl vyřešit Kazachstán

Z důvodu plošného zákazu dovozu ruského uhlí obchodníci v Evropě neustále hledají jiné alternativní dodavatele, kteří by mohli nahradit dodávky z Ruska. Možným adeptem je právě Kazachstán, ze kterého bylo uhlí dováženo do Evropy již v minulosti, avšak objem vývozu by měl výrazně vzrůst. Jen v září mělo být dovezeno 1,42 milionů tun do Ruska, odkud by potom bylo dopraveno asi 0,36 milionů tun do západní Evropy. 

  1. Jaderná elektrárna Isar 2 v Německu podstoupí opravy

Podle německého Ministerstva životního prostředí německá jaderná elektrárna Isar 2 projde nutným servisem kvůli vnitřní netěsnosti. Ministerstvo také uklidňuje, že tato údržba nijak neovlivňuje bezpečnost elektrárny. 

  1. ČEZ sníží spotřebu výroby elektřiny

Kvůli válce na Ukrajině plánuje ČEZ snížit energetickou náročnost své produkce elektřiny. Spotřeba výroby byla snížena již o 10% během posledních 15 let a v budoucnu chce ČEZ se snižováním pokračovat. V jednotlivých sektorech se vymění světla za LED zářivky, vymění se ventily topných těles, sníží se počet osvětlených místností, a omezí se provoz klimatizace v místnostech, kde to není třeba. 

  1. Podle šéfa Saudi Aramco konec války na Ukrajině krizi v Evropě neovlivní 

Saudi Aramco, šéf největší ropné společnosti na světě, tvrdí, že i když válka na Ukrajině prohlubuje energetickou krizi v Evropě, konec války tuto krizi nevyřeší. Hlavním důvodem krize je podle něho očerňování investic do ropy a nepromyšlené politiky v odvětví transformace energetiky. 

Kvůli světové krizi se již několik měsíců výrazně zvyšují ceny, což ovlivňuje životy milionů lidí, zejména, když začíná zima. A přestože tuto krizi podporuje z velké části omezení dodávek plynu z Ruska, konec konfliktu na Ukrajině podle některých lidí nepomůže. 

  1. Aukce na podporu OZE byly zveřejněny ministerstvem

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyzvalo k podání nabídek na podporu obnovitelných zdrojů energie. Dohromady se bude přihazovat na podporu výstavby a modernizace nových větrných a vodních elektráren a elektráren, které využívají bioplyn. Přihazovat se může do 7. prosince tohoto roku. Tyto nové a modernizované elektrárny následně budou zprovozněny do konce roku 2025. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků