No menu items!

Podle IEA prodeje elektromobilů dosáhnou v roce 2022 historického maxima, ale je potřeba více práce, aby byl svět blíže k nulovým emisím

Musíš číst
spot_img

Prodeje elektromobilů jsou letos na cestě k historickému maximu, ale podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) je zapotřebí více práce v jiných odvětvích, aby se planeta přiblížila budoucnosti s nulovými emisemi do roku 2050.

V oznámení energetická agentura uvedla, že existují povzbudivé známky pokroku v řadě odvětví, ale varovala, že je zapotřebí většího úsilí, aby se svět dostal na správnou cestu k dosažení čistých nulových emisí, a to do poloviny tohoto století. Sledování pokroku v oblasti čisté energie, výzkum organizovaný agenturou, který je zveřejňován každým rokem, zkoumal 55 částí energetického systému. Výzkum se zaměřil na rok 2021 a analyzoval postup dosažení klíčových milníků do konce tohoto desetiletí.

Co se týče elektromobilů, IEA uvedla, že celosvětový prodej se v roce 2021 zdvojnásobil a představuje téměř 9% automobilového trhu. V roce 2022 se očekává, že prodej elektrických vozidel dosáhne dalšího historického maxima a zvýší se na 13% celkového celosvětového prodeje lehkých užitkových vozidel. IEA uvedla, že jak elektromobily, tak osvětlení, přičemž více než 50 % celosvětového trhu nyní využívá technologii LED, jsou na dobré cestě k splnění milníků do roku 2030 .

Navzdory vyhlídkám pro elektromobily, IEA poznamenala, že ještě nejsou globálním fenoménem, a prodej v rozvojových zemích byl pomalý kvůli vyšším pořizovacím nákladům a nedostatečné dostupnosti nabíjecí infrastruktury. IEA také sdělila, že 23 oblastí nebylo na správné cestě, a dalších 30 je považováno za oblasti, které vyžadují větší úsilí. IEA tvrdí, že aby se oblasti dostaly na správnou cestu, muselo by dojít ke zlepšení energetické účinnosti budov, k rozvoji čistého a efektivního dálkového vytápění, k postupnému ukončení výroby elektřiny z uhlí, k odstranění spalování metanu, k využití čistějších paliv u letecké a lodní dopravy a k čistší výrobě cementu, chemikálií a oceli. 

Výkonný ředitel IEA Fatih Birol sdělil, že existuje mnoho náznaků, že nová globální energetická ekonomika se silně rozvíjí, a že globální energetická krize může být bodem obratu směrem k čistšímu, dostupnějšímu a bezpečnějšímu energetickému systému, avšak tato nová analýza IEA dokazuje potřebu většího úsilí v celé řadě technologií a odvětví, aby se přiblížili ke splnění cílů v oblasti energetiky a klimatu.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků