No menu items!

Vyplatí se investovat do fotovoltaických panelů? 6 věcí, na které je třeba myslet před nákupem

Musíš číst
spot_img

Fotovoltaické panely mohou být jednou z nejlepších investic do vašeho domu, takže stejně jako u každé jiné investice je třeba před přijetím dlouhodobého závazku zvážit „pro a proti”, zda se investice skutečně vyplatí a jaké faktory rozhodují o její rentabilitě. Abyste se rozhodli, zda je fotovoltaika pro váš dům tou správnou volbou (a zda vám ušetří dost peněz na to, aby ospravedlnila vysoké počáteční náklady), čeká vás dlouhá cesta a mnoho otázek, které musíte zvážit – od místních nákladů na elektřinu až po výběr renomovaného instalatéra solárních zařízení.

Proto jsme pro vás připravili podrobného průvodce, který se zabývá 6 nejdůležitějšími faktory, které je třeba zvážit před nákupem solárních panelů:

 1. Sazby za elektřinu

Nejprve si musíte ověřit, zda je váš dům vhodný pro využití solární energie. Dva nejdůležitější faktory, které určují, jak efektivní budou vaše solární panely a zda dosáhnete výrazných úspor, jsou jejich umístění a výše měsíčních plateb za elektřinu.

 2. Kolik slunečního světla dopadá do oblasti vašeho domu?

Fotovoltaické panely mají raději světlé podmínky a pro svůj plný výkon potřebují dostatek slunečního světla. Pokud má váš dům přístup k přímému slunečnímu světlu po dobu 4-5 hodin denně, pak panely snadno vygenerují dostatek energie pro napájení vašeho domu. 

Co když žijete v oblasti, kam nedopadá mnoho slunečního světla? Věřte tomu nebo ne, ale solární energie může být stále dobrou volbou. V zamračených dnech solární panely stále fungují, jen s nižším výkonem. Pro tyto podmínky by k pokrytí účtů za elektřinu stačil větší systém.

3. Je moje střecha vhodná pro instalaci solárních panelů?

Pro dosažení nejlepších výsledků by solární panely měly být orientovány na jih a skloněny pod úhlem, který závisí na zeměpisné šířce vaší lokality. Sklon střechy by se měl pohybovat mezi 30 a 45 stupni, aby se maximalizovalo sluneční světlo. Pokud nemáte střechu orientovanou na jih, nemusíte se ničeho obávat. Ve skutečnosti je mnoho majitelů domů, kteří tak nečiní, a přesto zaznamenávají obrovské úspory na účtech za elektřinu.

Výkon solárních panelů má také tendenci vyrovnávat se v různých ročních obdobích, takže pokud je například úhel vaší střechy nízký, můžete stále vyrábět dostatek energie. Mělká střecha je výkonnější v letních měsících, zatímco strmá střecha generuje více energie v zimním období.

4. Kolik stojí systém solárních panelů?

Náklady na solární energii klesají a očekává se, že tento trend bude v nadcházejících letech pokračovat. Cena závisí mimo jiné na výkonu instalace, velikosti domu, poptávce obyvatel, typu panelů a možném financování. Kromě toho nesete také náklady na instalaci a povolení spojená s instalací. Nemá cenu snažit se ušetřit na produktech a odbornících a vybrat si nejlevnější nabídku. Fotovoltaika je investice na dlouhá léta, proto je při výběru společnosti a výrobce lepší vsadit na kvalitu a zkušenosti než na nízkou cenu.

5. Jak mohu naložit s přebytečnou vyrobenou energií?

Během dne, kdy jsou obyvatelé mimo domov, je účinnost fotovoltaiky vysoká, zatímco spotřeba energie je nízká. Přebytky vyrobené fotovoltaickými panely lze pak dodávat zpět do elektrické sítě. Místní energetická společnost pak od vás tuto energii odkoupí a za každou 1 kWh, kterou odevzdáte jako nevyužitou, můžete odebrat 0,8 kWh energie zdarma. Jedná se o jeden z nejužitečnějších způsobů, jak urychlit dobu návratnosti a vyrovnat měsíční účet za elektřinu.

6. Mám nárok na nějaké dotace nebo slevy související se solární energií?

Existuje několik programů, které mohou pomoci snížit počáteční náklady na solární panely, například program Nová Zelená Úsporám. Kromě toho existují různé daňové úlevy a slevy, které nabízejí fotovoltaické společnosti. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků