No menu items!

Výzkum odhaluje vztah mezi ekologickým životním stylem a osobní pohodou člověka

Musíš číst
spot_img

Výzkumy ukazují, že existuje pozitivní vztah mezi ekologickým životním stylem a osobní pohodou. To může být zapříčiněno tím, že činnostmi spojenými s ochranou životního prostředí uspokojujeme naše základní psychické potřeby, jako je pocit toho, že děláme svět lepším a jednáme v souladu s vlastními hodnotami a zájmy. Může to mít však i opačný efekt. Pozitivně naladění lidé budou spíše více věnovat pozornost životnímu prostředí a jednat způsobem, který přispívá nejen jim. 

Jeden z výzkumů se zaměřil na to, jestli tento vztah mezi ekologickým životním stylem a osobní pohodou člověka se vyskytuje jak v bohatších tak chudších státech. Tato studie použila údaje z průzkumu shromážděného od téměř 7 000 lidí ze zemí jako je Brazílie, Čína, Nizozemsko, Indie, Polsko, Jižní Afrika a Velká Británie. Výzkum zjistil, že bez ohledu na to, v jaké zemi lidé žijí, s tím, jak se jejich oddanost k činnostem  šetrným k životnímu prostředí zvyšovala (například snižování plýtvání potravinami, nákup ekologičtějších produktů, darování peněz na ekologické kampaně nebo práce, které pomáhají k ochraně životního prostředí), zvyšovala se i jejich osobní pohoda.

Výzkum však také zjistil, že tato souvislost mezi ekologickým chováním a pohodou se v různých kulturách liší. Na místech, která jsou typicky považována za místa s kolektivističtější společenskou organizací a způsobem vidění světa (například Brazílie a Čína) bylo zjištěno, že ekologicky prospěšné akce, do kterých se zapojilo více lidí najednou, jako je například společné sázení stromů, měly obzvláště hluboký vliv na pohodu člověka. Tento efekt nebyl pozorován v individualističtějších společnostech, které byly zkoumány (Velká Británie a Dánsko).

Je možné, že větší životní pohoda vede k ekologickému chování stejně tak, jako je tomu naopak. Ale v každém případě výsledky výzkumu ukazují, že lidé, kteří jsou šetrní k životnímu prostředí, mají také tendenci být šťastnější. Z tohoto zjištění také mohou těžit aktivisté a politici. Spíše než předpokládat, že dělat správnou věc pro životní prostředí musí být břemenem, měli by hledat způsoby, jak zdůraznit pozitiva tohoto životního stylu. Kampaně zaměřené na podporu životního stylu šetrného k životnímu prostředí by rozhodně udělaly dobře, kdyby zdůraznily tyto benefity.

A co můžete udělat pro ochranu životního prostředí a zároveň si tím zlepšit den? 

  • Darujte staré oblečení
  • V kavárně místo papírového kelímku na kávu si noste svůj vlastní hrnek
  • Na nákup si noste svou vlastní tašku
  • Vyhýbejte se jednoúčelovým plastům
  • Sprcha místo vany
  • Podporujte místní výrobce
Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků