No menu items!

Tepelná čerpadla a jak jinak v zimě ušetřit za energie

Musíš číst
spot_img

Stoupající ceny téměř ve všech sektorech nás nutí uvažovat, na čem všem můžeme ušetřit. V tomto článku si ukážeme, jak zvládnout zimu bez šílených účtů za energie, a přitom nezmrznout, jelikož vytápění tvoří asi 85 % spotřeby energie domácnosti. Kromě dlouhodobějších opatřeních, které jsou finančně náročnější, vám v tomto článku představíme i pár tipů, jak snížit energie za vytápění bez nutnosti investovat.

Tepelná čerpadla jako dlouhodobá investice

Některá z dlouhodobějších opatřeních můžou být sice finančně nákladnější, ale určitě se vyplatí, a to i díky dotacím, které stát nabízí. Energeticky výhodnou domácnost například zajistí časový spínač teploty, venkovní rolety, zateplení fasády, okna s trojskly, moderní kondenzační kotle, fotovoltaika nebo tepelné čerpadlo. 

Tepelná čerpadla se řadí do finančně náročnějších opatřeních a jejich cenu ovlivňuje hned několik faktorů. Je to typ, značka, náročnost instalace nebo účinnost tepelných čerpadel, přičemž orientační cena se pohybuje od 30 tisíc, ale může dosáhnout i na více než 450 tisíc. Návratnost této investice se odvíjí od spotřeby energie domácnosti. Může to být přibližně 7 let, ale s využitím dotací může být návratnost i o polovinu nižší. Navíc v současnosti, kdy ceny za energie stále narůstají, se návratnost této investice stále zrychluje. V porovnání s elektrokotlem, tepelné čerpadlo zvládne ušetřit přibližně 50-60 % nákladů, a oproti plynovému kotli přibližně 30 %. Životnost tepelného čerpadla je až 20 let. 

Specialisté navíc tvrdí, že tepelné čerpadlo se hodí jak do nových domů a nízkoenergetických budov, tak do starších objektů po rekonstrukci a průmyslových budov. U starších budov je však dobré ještě kromě tepelného čerpadla investovat do zateplení a výměny oken. 

Finančně nenáročné opatření

Doporučená teplota v obývacím pokoji je 20 stupňů a v ložnici 17 stupňů. Pokud tedy snížíme teplotu jen o jeden stupeň, spotřebu energie snížíme až o 6 %. Ubrat na topení bychom měli převážně, když je dům prázdný, nebo v noci, kdy je dokonce doporučeno lékaři spát v chladné místnosti, jelikož to má pozitivní důsledky na spánek. Nábytek a záclony by neměly být v blízkosti topení, jelikož mohou omezit přísunu tepla.

Ušetřit také můžeme díky větrání. Místo delšího větrání skrze ventilačku je doporučeno větrat s plně otevřeným oknem na pár minut. Není dobré to však přehánět, jelikož opětovné vyhřívání vyžaduje více energie. Nižší spotřebu energií také zajistí snížení teploty vody v bojleru, například na 50 – 60 stupňů. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků