Země šetrné k životnímu prostředí jsou země, které se zabývají procesy a postupy, které minimalizují poškození ekosystémů a životního prostředí. Nejžádanější postupy šetrné k životnímu prostředí jsou udržitelné, což znamená, že je lze provádět průběžně s malým nebo žádným negativním dopadem na svět kolem nich.
Termín „šetrný k životnímu prostředí“ se často také používá pro zboží a služby, zákony, směrnice a politiky, které způsobují minimální nebo nulové škody na životním prostředí a ekosystémech. Produkty, procesy a postupy šetrné k životnímu prostředí nepoškozují přírodní prostředí, pomáhají šetřit zdroje, jako je voda a energie, a nepřispívají ke znečištění ovzduší, vody a půdy.
Index environmentální výkonnosti (Environmental Performance Index)
Index environmentální výkonnosti (EPI) je statistická metoda pro měření šetrnosti země k životnímu prostředí. EPI 2022 poskytuje kvantitativní základ pro porovnávání, analýzu a porozumění environmentální výkonnosti 180 zemí.
Top 10 nejšetrnějších zemí na světě v roce 2022 (podle skóre EPI):
- Dánsko 77.90
- Velká Británie 77.70
- Finsko 76.50
- Malta 75.20
- Švédsko 72.70
- Lucembursko 72.30
- Slovinsko 67.30
- Rakousko 66.50
- Švýcarsko 65.90
- Island 62.80
Dánsko
Se skóre EPI 77.90 si Dánsko vysloužilo titul země nejvíce šetrné k životnímu prostředí na světě. Dánsko vyniká vysokým skóre v kategoriích „biodiverzita a přírodní stanoviště“ a „kvalita ovzduší“. Kromě zavádění některých z nejúčinnějších světových politik ke snížení emisí skleníkových plynů a prevenci změny klimatu se Dánsko dlouhodobě zaměřuje na udržitelnost a prosazuje čisté produkty, jako jsou hotely šetrné k životnímu prostředí, lodě na solární pohon a biopotraviny.
Velká Británie
Velká Británie má perfektní skóre za sanitaci a pitnou vodu a za hospodaření s tuhými palivy pro domácnost. Země se také umístila výborně v oblasti změny klimatu a v emisích znečištění. Tyto výsledky jsou docela působivé, vezmeme-li v úvahu populaci Spojeného království – 67,5 milionu obyvatel.
Finsko
Finsko vede skvěle z hlediska kvality ovzduší a v oblasti hygieny, pitné vody a těžkých kovů. Asi 35 % energie Finska pochází z obnovitelných zdrojů energie a lesů (k roku 2020) a ochrana volně žijících živočichů jsou vysokou prioritou.
Česká republika
Česká republika se sice mezi prvních top deset nedostala, ale naše hodnocení není vůbec špatně. Česko se umístilo hned za Slovenskem a obsadilo 19. místo se skóre 59.90.
Alternativní metody měření šetrnosti k životnímu prostředí
Přestože je EPI pravděpodobně nejkomplexnějším měřítkem šetrnosti k životnímu prostředí, existují další metriky a hlediska, která mohou nabídnout alternativní perspektivu. Jednou z možností je seznam amerického zpravodajství U.S. News „Best Countries”, který věnuje celou jednu sekci ekologickým tématům a zejména udržitelnosti. Třetí přístup pochází z webu InterNations, který provedl rozhovory s více než 15 000 expaty o udržitelnosti jejich současných zemí.