No menu items!

Mobilní aplikace, která najde ideální místo pro nabití vozidla a provede platbu

Musíš číst
spot_img

V České republice se elektromobilita stává čím dál více oblíbenější. To dokazuje rozšíření nabíjecích stanic a nárůst počtu majitelů elektrických vozidel. Pro ty, co nevlastní vlastní nabíjecí stanici, je přehled o veřejných dobíjecích stanicích velmi důležitý, ať už se jedná o umístění tak o vytíženost. 

Výzkumníci z České republiky proto pracují na vývoji aplikace, která zmiňuje obsazenost i vzdálenost stanice a povolí také automatickou platbu za službu. Tento projekt má finanční podporu Technologické agentury ČR (TA ČR) v rámci programu Ministerstva průmyslu a obchodu, a to sumou 3 milionů Kč. 

Momentálně je v Česku okolo 1500 dostupných veřejných nabíjecích stanic pro elektrická vozidla a počet se bude zvyšovat. Pro čechy jsou elektrická vozidla stále poměrně novou záležitostí, a proto by aplikace měla být pro uživatele velkým přínosem v orientaci mezi nabíjecími stanicemi. Aplikaci vyvíjí specialisté ze společnosti Telematix Software a.s spolu se specilisty z Fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze.

Aplikace bude schopna připravit relevantní data v reálném čase, která následně předá řidičům. Tato data budou obsahovat informace o umístění nejbližších nabíječek, o obsazenosti a aktuální ceně energie. 

Majitelé elektrických vozidel si tak budou schopni vyhledat trasu a dostupné nabíjecí stanice, pokud do aplikace zadají i parametry vozidla. Předpokládá se, že elektrická vozidla dosáhnou 35% podílu celkového prodeje všech automobilů v roce 2040. 

Tomáš Tvrzský, vedoucí vývoje ve společnosti Telematix Software a.s. Také ujasnil, že během vývoje aplikace, se také zaměřili na vývoj modulu pro podporu navigačního systému elektrických vozidel, který byl sjednocen s klasickou navigační aplikací Dynavix. Tato aplikace zahrnuje seznam stanic, včetně jejich polohy, technických detailů, jako jsou typy konektorů, dále otevírací doba nebo informace i provozovateli. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků