No menu items!

Ceny elektřiny v roce 2023

Musíš číst
spot_img

Mnozí odborníci se domnívají, že se energetická krize chýlí ke konci. Tento článek nastíní detailněji cenu elektřiny na burze, a čím je ovlivňována. Zaměří se také na hlavní dodavatele v ČR, předpověď a zastropování cen. 

Jak se určuje cena elektřiny? 

Cena elektřiny je obvykle složena ze dvou cenových částí: 

  1. Neregulovaná – tato cena se určuje na základě ceny silové elektřiny na burze a přirážky dodavatele. Cena je tvořena pevnou měsíční sazbou a cenou elektřiny ve vysokém a nízkém tarifu. Tuto složku mohou ovlivňovat dodavatelé energií. 
  1. Regulovaná – tato cena je stanovena Energetickým regulačním úřadem a řadí se zde i výrobní a distribuční náklady či náklady na údržbu a inovace sítí. Zde patří i poplatek za obnovitelné zdroje energie. Tato složka představuje minimálně polovinu ceny a nemůže být ovlivněna dodavatelem. 

Co ovlivňuje cenu elektřiny na burze?

Jelikož elektřinu zatím nelze efektivně ukládat, je nutné, aby nabídka byla rovná poptávce. Na burze se tedy poptávka po elektřině shledává s nabídkou elektráren.  Elektrárny si sami určí cenu a množství, které jsou schopné vyprodukovat. 

Poslední nejdražší zdroj určuje cenu na celém trhu – takovému stavu se říká marginální cena elektřiny a poslední odsouhlasené elektrárně se říká závěrná. To znamená, že elektrárny s nižší cenovou nabídkou získají sazbu posledního zdroje. Naopak elektrárny s vyšší cenovou nabídkou v konkrétním období nebudou produkovat vůbec. Jednoduše řečeno, čím vyšší poptávka po energiích, tím vyšší cena.

Jaké budou ceny elektřiny v 2023?

Podle odborníků a klesající velkoobchodní ceny elektřiny energetická krize zvolna končí. 

Hlavní dodavatelé elektřiny v Česku

Hlavními dodavateli a zároveň i distributory v ČR jsou ČEZ, E.ON a Pražská energetika. Distributory si nemůžeme volit, jelikož jsou přiděleni dle lokace odběru elektřiny. Naopak dodavatele si zvolit můžeme, a kromě tří zmíněných dodavatelů existují desítky dalších. 

Předpověď cen elektřiny

Ekonomové a specialisté se shodují, že se energetická krize pomalu chýlí ke konci a ceny elektřiny a plynu se budou pomalu snižovat. 

Avšak to, že energetická krize pomalu končí neznamená, že se nemůže vrátit. Podle odborníků totiž za krizi nemohla pouze válka na Ukrajině, ale také sucho v Evropě a nízká kapacita ve francouzských jaderných elektrárnách. Proto je přikládána důležitost na posílení energetické soběstačnosti ČR. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků