No menu items!

Co jsou to ‘cyklobusy’?

Musíš číst
spot_img

Cyklobusy’ nebo také ‘bicibusy’ jsou zábavné, zelené a čím dál populárnější. Cyklobusy umožňují stovkám dětí bezpečně dojet na kole do školy v koloně, která zabírá celé ulice v Barceloně, druhém největším španělském městě.

Projekt vedený občany, podporovaný radou města Barcelony, začal v březnu 2021 s jednou trasou v okolí Sarria. Dnes má 15 tras a inspiruje podobné projekty například v Glasgow (Skotsko) a v Portlandu (USA).

Jeden z dobrovolníků, který zajišťuje bezpečnost dětí na silnici a také otec jednoho z dětí, které se pravidelně účastní cyklobusu o své dceři říká, že se díky tomu probouzí s radostí a těší se až se bude moci přidat k cyklobusu na svém kole.  

Trasa Eixample začíná v 8.30 ráno a za 25 minut pokrývá 2,5 kilometru, se zastávkami u tří škol od pondělí do pátku. Ne všechny trasy jsou v provozu denně. Bezpečnost silničního provozu je zajištěna doprovodem policejních vozů a rodičů.

Organizátoři odhadují, že během školního roku 2020/2021 se na různých trasách připojilo více než 700 lidí, což znamená asi 15 000 jízd do různých barcelonských škol během této doby. Cílem projektu cyklobusů je také podpořit dlouhodobější udržitelné dopravní a cyklistické návyky jak dětí, tak rodičů a možná i změnit cestovních návyky celých rodin. 

Kde jinde fungují cyklobusy do školy?

Španělsko není jedinou evropskou zemí, kde děti spolu do školy jezdí na kole. 

Nizozemsko, které je v oblasti cyklistiky daleko před ostatními zeměmi, má nejen infrastrukturu pro tyto konvoje, ale také pro jedinečná vozidla poháněná dětmi na kole.

Město Rouen na severu Francie také v roce 2016 uvedlo do provozu školní autobus poháněný pedály. 

V Glasgow rada vyvinula technologii pro zastavení dopravy, aby zajistila bezpečný průjezd cyklobusu Shawlands.

Systém Ultra-Smart Cycle System, namontovaný na kole vedoucího jezdce, využívá šifrovaný signál vojenské úrovně, který po stisknutí při přiblížení ke křižovatce uvede do pohybu speciálně načasovaný cyklus semaforu, který udrží provoz na 45 sekund. Dostatek času na to, aby prošli všichni jezdci.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků