No menu items!

Co jsou to zelené střechy a k čemu jsou dobré?

Musíš číst
spot_img

Co je to zelená střešní krytina?

Systém zelené střechy je doplněk střechy budovy, kde můžete pěstovat flóru. Na základě typu zelené střechy, kterou instalujete, mohou být rostliny modulární nebo mohou mít drenážní vrstvy. Všechny zelené střechy však obsahují několik důležitých prvků, jako je hydroizolace a odpuzovač kořenů, aby byla konstrukce bezpečná a nepoškozená.

Typy zelených střech

Existují dva základní typy zelených střech: intenzivní a extenzivní. Ty se liší množstvím použité vegetace. Zatímco extenzivní zelené střechy mohou udržet asi 11 kg vegetace na m2, intenzivní zelené střechy mohou držet přibližně až 70 kg na m2.

Dalším faktorem, kterými se tyto dva typy liší, je množství práce potřebné k jejich údržbě. Intenzivní zelené střechy, jak o sobě název vypovídá, vyžadují mnohem více práce, protože zahrnují udržování různých druhů rostlin tak, aby zůstaly oddělené a udržování skutečné zahrady. Naopak extenzivní zelené střechy se nechávají růst přirozeně a bez omezení, tak jako ve volné přírodě, a proto vyžadují pouze každoroční odplevelování a hnojení.

Intenzivní typ zelené střechy umožňuje výběr květin dle představy a požadavků, což vám zajistí příjemnou estetiku. Extenzivní zelené střechy jsou navrženy tak, aby se na ně vstupovalo pouze kvůli jejich každoroční údržbě, takže přirozeně zarůstají více než jejich intenzivní protějšek, tudíž je složitější se na nich pohybovat a užívat si flóru.

Obě zelené střechy využívají systém vrstvení, který vytváří základnu pro květináče pomocí různých půd, rohoží a dalších materiálů, které uchovávají živiny a zároveň vytlačují všechny odpadní vedlejší produkty. Prostřednictvím těchto vrstev se napodobuje půdní profil, čímž se vytváří odvodňovací proces, který umožňuje bezpečné filtrování tekutiny a zároveň vyživuje rostliny.

Nedávné studie a pokroky vedly k nové formě zelených střech, známých jako komplexní střechy. Tento formát je navržen tak, aby podporoval širokou škálu rostlin, které se běžně vyskytují v intenzivních střešních krytinách, a zároveň umožňoval podporu většího množství vegetace, jako je extenzivní střešní krytina.

Výhody zelené střechy

Existuje celá řada důvodů, proč by si člověk pořídil zelenou střechu. Výhody jsou jak pro společnost, tak pro jednotlivce.

Přínosy pro společnost zahrnují:

 • Instalace zelené střechy snižuje potřebu hospodařit s dešťovou vodou, která se hromadí, a také snižuje zátěž na místní kanalizační systémy.
 • V městech snižují zelené střechy celkové teplo odváděné budovami a pokrývají mnoho povrchů, které by vytvářely nejvíce tepla.
 • Rostliny zabraňují šíření smogu a prachu a zároveň zachycují mnoho znečišťujících látek ve vzduchu.
 • Zelené střechy mohou být využívány jako veřejné prostory, jako jsou zahrady nebo rekreační oblasti, které si může užívat celá komunita.
 • Vzhledem k množství práce a peněz, které jsou vynaloženy na vytvoření a instalaci zelených střech, může jejich použití v sousedství vést ke zvýšení pracovních míst a příjmů pro místní podniky.

Přínosy pro jednotlivce zahrnují:

 • Zelené střechy odhlučňují.
 • Střešní membrána vydrží mnohem déle, protože je její povrch chráněn před živly.
 • Zelené střechy snižují množství energie, kterou váš dům potřebuje k vytápění, což vám ušetří peníze.
 • Protipožární ochrana pomáhá chránit váš domov.
 • Zelené střechy využívají odpadní produkty, které by jinak skončily na skládkách.
 • Zvýšíte hodnotu vaší nemovitosti díky zvýšené účinnosti vašich spotřebičů a váš domov se stane estetičtějším.
Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků