No menu items!

Energetická krize v Evropě se bude jen zhoršovat

Musíš číst
spot_img

Dle nizozemského trhu TTF, ceny zemního plynu narostly o 610% oproti stejnému období loňského roku. Za tuto cenu si mnoho elektráren nemůže dovolit fungovat dlouho. V důsledku rostoucích nákladů na paliva vzrostly ceny za elektřinu v Evropě v roce 2022 téměř o 300%. Celkově jsou ceny energií desetkrát vyšší než pětiletý průměr.

Nejen, že průměrné domácnosti bojují s tím, aby při takových cenách zaplatily za elektřinu a topení, ale i vlády strádají. 279 miliard dolarů, které evropské vlády nedávno vyčlenily na pomoc drobným spotřebitelům, už nestačí. Britská charitativní organizace National Energy Action předpokládá, že nárůst z 4,5 milionů britských domácností na plných 8,5 milionu bude tuto zimu čelit energetické chudobě. Kosovo již nyní trpí postupnými výpadky elektřiny, které trvají dvě hodiny po každých šesti hodinách. Výpadky se očekávají i v dalších evropských zemích.

To nejhorší má však teprve přijít. Místopředseda ruské Bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv 28. srpna pohrozil, že ceny plynu do konce roku 2022 dosáhnou 5000 dolarů za 1000 m3. V teplém počasí chladicí zařízení spotřebovává elektřinu, která může být vyrobena ze zemního plynu, větrné nebo solární elektrárny, uhlí, geotermální energie, biomasy nebo jádra. Naproti tomu v chladném počasí, kdy se musí topit – energii čerpáme hlavně z fosilních paliv, zejména ze zemního plynu a ropy. 

Gazprom, ruská státní plynárenská společnost, od roku 2021 postupně omezuje vývoz plynu do Evropy ve snaze využít energii jako zbraň proti Putinovým oponentům. Nyní hrozí, že Gazprom zcela přeruší dodávky plynu do Evropy, aby kontinent potrestal za sankce uvalené v reakci na Putinovu invazi na Ukrajinu. Mnoho expertů nyní považuje úplné zastavení vývozu ruského plynu do Evropy za pravděpodobný scénář. 

I když se plyn z Ruska přes Ukrajinu dál přepravuje v minimálním smluvním objemu, plynovod Jamal už několik měsíců proudí obráceně, na východ. Od 21. července do 10. srpna Gazprom přerušil dodávky do Lotyšska a obvinil tuto pobaltskou zemi z „porušování podmínek odběru plynu”, aniž by to blíže vysvětlil. Jako by bylo třeba dalších důkazů, že Rusko používá energii k tomu, aby zasáhlo Evropu, Gazprom nyní spaluje zemní plyn místo toho, aby ho vyvážel do Evropy. 

Pokud Rusko přeruší dodávky plynu globální ekonomické důsledky by mohly být tragické. Mezinárodní měnový fond v polovině července vypočítal, že pro Maďarsko, Slovensko a Česko by úplné přerušení dodávek zemního plynu z Ruska mohlo snížit HDP až o 6%. Globální ekonomický růst by klesl o 2,6% v roce 2022 a o další 2% v roce 2023. Někteří lidé nebudou mít topení, jiní si budou muset vybrat mezi teplem a jídlem. 

EU pracuje na hledání alternativních zdrojů paliva, především zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA a také z Ázerbájdžánu a budují se nové plynovody. I se všemi těmito aktivitami nahrazení ruské energie zabere hodně času a žádný z nich nebude připraven na letošní zimu, takže snížení spotřeby je jediným okamžitě dostupným řešením pro Evropu.

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků