No menu items!

Narůstající ceny energií ohrožují lyžařskou sezonu v Česku

Musíš číst
spot_img

Obvykle jsou školní prázdniny v zimě impuls pro provozovatele skiareálů zdražit služby, jelikož se zvyšuje počet návštěvníků. Avšak tuto zimní sezonu pravděpodobně nebudou mít školní prázdniny jako jediné vliv na cenu služeb středisek.

Nejen v Česko, ale i Alpské země pomalu začínají pochybovat o tom, že tato lyžařská sezona bude úspěšná. Lyžařskou sezonu již v minulosti pokazila pandemie, letos to mohou být vysoké ceny energií. Předpokládají totiž, že kvůli narůstajícím cenám za energie si totiž tento sport budou moci dovolit jen milionáři. Skiareály se tedy snaží najít způsoby, jak ušetřit na nákladech za provoz sjezdovek. 

Podle předsedy Asociace lanové dopravy Jakuba Juračka energetická krize způsobila to, že provozovatelé areálů uvažují někdy až nad absurdními řešeními, jak snížit náklady za provoz sjezdovek. Přemýšlejí například nad možností umělého zasněžování pomocí elektřiny z naftových agregátů, což by bylo stále levnější než využití elektřiny ze sítě. 

Asociace provozovatelů lanovek informovala, že velkou část nákladů českých sjezdovek tvoří hlavně energie za umělé zasněžování. Pokud by se ceny za permanentky zvedly přímouměrně s cenami energií, znamenalo by to, že tento sport si bude moci dovolit opravdu jen málokdo. Je také možné, že střediska budou muset přizpůsobit i provozní dobu a omezit tak nabídku ale zároveň zvýšit ceny. 

A i kdyby se lyžaři a snowboardisté rozhodli kopec vyšlapat, tak bez umělého zasněžení by kvůli klimatu pravděpodobně nebyl ani dostatek sněhu. Kromě toho, součástí areálů obvykle bývají i hotely a restaurace, které také musí využívat elektřinu na vytápění, vaření nebo například ohřev vody v hotelových bazénech. 

Poslední zprávy

Budoucnost nabíjení; baterie z mořské soli

Vaše elektronika by mohla být brzy napájena ultralevnou baterií z mořské soli. Vědci sestrojili novou levnou baterii se čtyřnásobnou...

Více podobných článků